ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ПОДАТКОВЕ ПРАВО.ПДВ.СМКОР

Єдиною службою правової допомоги (далі Служба) проводиться адвокаційна кампанія щодо правомірності зупинення та відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування. Учасниками Служби серед іншого здійснюється судове представництво у справі 826/12108/18, щодо визнання протиправними та нечинними п.10,20,21 постанови КМУ № 117 від 21.02.2018 року "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".

Верховним Судом розглянуто касаційні скарги відповідача - Кабінету Міністрів України та третьої особи - Державної податкової служби України, постановою від 10 березня 2020 року касаційні скарги залишено без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.06.2019 року та постанову Шостого апеляційного суду від 10.12.2019 року залишено без змін.

Повний текст постанови Верховного Суду за посиланням.

Серед іншого колегією Верховного Суду у своїй правовій позиції зазначено: Суд визнає делегування повноважень щодо визначення критеріїв оцінки ризиків ДФС України за погодженням з Мінфіном порушенням Урядом положень пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що в свою чергу призвело до невідповідності пункту 10 Порядку № 117 вимогам зазначеної норми Кодексу (п. 67).

Також, Суд визнає, що нормою пункту 201.16 статті 201 ПКУ Кабінету Міністрів України надано право визначати виключно порядок та підстави зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до неї в ЄРПН, у той час як спірною постановою врегульовані питання так і відмови у такій реєстрації, що доводить факт прийняття відповідачем постанови за відсутності повноважень в частині відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до неї в ЄРПН (п. 70).    

Довідково: у попередніх матеріалах спеціалістами Служби наголошувалось, що право Кабінету Міністрів України визначати підстави для відмови у реєстрації податкової накладної (п.201.16.3 в редакції Податкового кодексу України до 07.12.2017) було виключено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 №2245-VIII, який набрав чинності 01.01.2018 року.  

У відповідності до ч. 5 статті 13 закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Частиною 6 цієї статті визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.


На заміну постанови № 117 Урядом 11 грудня 2019 року прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі Порядок 1165). Як зазначено у постанові нормативний акт прийнято відповідно до підпункту 56.23.2 пункту 56.23 статті 56 і пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України. Постановою затверджено:

Абзацом 2 п. 25 Порядку 1165 визначено, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 26 Порядку 1165 визначено, що комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. (Наказ Мінфіну № 520 від 12.12.2019 року).

За даними ДПС кількість прийнятих рішень комісіями регіонального рівня ДПС за лютий 2020 року складає - 7098. 


 Висновки

За висновками спеціалістів Служби:

1. Постанова № 1165 від 11.12.2019 року та наказ Мінфіну № 520 від 12.12.2019 року суперечать положенню п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України з огляду на висновки щодо застосування норм права викладеними у постанові Верховного Суду від 10 березня 2020 року у справі № 826/12108/18. 

2. Відповідно до ч. 5 статті 13 закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у зазначеній постанові Верховного Суду, є обов’язковими для ДПС України та регіональних ГУ ДПС, Офісу ВПП, оскільки ними у своїй діяльності застосовуються нормативно-правові акти, що містять відповідну норму права.

3. Прийняття рішень комісіями регіонального рівня ДПС про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є протиправним з огляду на вищевказані висновки Верховного Суду. 

4. Платники податку на додану вартість можуть використовувати висновки щодо застосування норм права викладеними у зазначеній постанові Верховного Суду під час подання пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію ПН/РК в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, а також після отримання рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, під час адміністративного та судового оскарження.


 Заходи

Про вищезазначені правові ризики прийнято рішення повідомити Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України, Державну податкову службу України, регіональні ГУ ДПС та Офіс ВПП.


Хронологія судових засідань, у відеозаписах, у першій інстанції, касаційному та апеляційному проваджені, в матеріалі: 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 01/03-20/РЗ від 12.03.2020 року

banner right karta