ПОДАТКОВЕ ПРАВО. СМКОР.
Єдиною службою правової допомоги (далі Служба) з лютого 2018 року по даний час проводиться адвокаційна кампанія «Правомірність зупинення та відмови реєстрації податкових накладних».
В ході адвокаційної кампанії було встановлено, що Міністерством фінансів розроблено підзаконний акт, який суперечить нормам Податковому кодексу.
З метою припинення негативних наслідків для платників податків Службою, з метою вжиття заходів парламентського контролю, здійснюється постійне інформування профільного комітету Верховної Ради.
Нормативне підґрунтя парламентського контролю:
Згідно статті 14 закону України «Про комітети Верховної Ради України» контрольна функція комітетів полягає, зокрема, в аналізі практики застосування законодавчих актів у діяльності державних органів з питань, віднесених до предметів відання комітетів, а також у направленні матеріалів для відповідного реагування в межах, установлених законом, державним органам, їх посадовим особам.
У відповідності до статті 24 закону комітети з питань, віднесених до предметів їх відання, серед іншого здійснюють аналіз практики застосування державними органами Конституції та законів України, аналіз відповідності закону прийнятих ними підзаконних нормативно-правових актів. За наслідками такого аналізу комітет вносить державним органам рекомендації щодо приведення у відповідність із законом підзаконного нормативно-правового акта. Рекомендації комітетів підлягають обов'язковому розгляду державними органами. Про результати розгляду та вжиті заходи має бути повідомлено комітетам.
Законодавче врегулювання системи оподаткування, організації та діяльності податкових органів віднесено до відання комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України.
Оскільки постанова КМУ від 21 лютого 2018 р. № 117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» була прийнята з грубим порушенням вимог Податкового кодексу, Єдиною службою правової допомоги протягом 2018-2019 років до комітету ВРУ з питань податкової та митної політики було направлено наступні інформування з проханням вжити заходи парламентського контролю:
- Повідомлення щодо ризиків застосування регуляторного акту від 14.03.2018 року.
- Повідомлення щодо можливих фактів зловживання службовим становищем та ризиків застосування регуляторного акту від 06.04.2018 року.
- Повідомлення щодо можливих фактів протиправного застосування нормативного акту від 24.04.2018 року.
- Повідомлення щодо ризиків застосування регуляторного акту та пропозиції щодо їх упередження від 11.05.2018 року.
- Повідомлення щодо фактів порушення закону та необхідності вжиття заходів від 21.06.2018 року.
- Повідомлення про невідповідність вимогам закону підзаконних актів, що спричиняє порушення прав суб'єктів господарювання від 07.02.2019 року
- Інформаційне повідомлення щодо правових ризиків в діяльності органів ДФС від 05.04.2019 року
- Повідомлення про невідповідність вимогам закону підзаконних актів, що спричиняє порушення прав суб'єктів господарювання від 07.06.2019 року
Першому заступнику Голови комітету:
- Повідомлення щодо ризиків застосування регуляторного акту та пропозиції щодо їх упередження від 11.05.2018 року
- Повідомлення щодо фактів порушення закону та необхідності вжиття заходів від 21.06.2018 року
Голові підкомітету з питань удосконалення Податкового кодексу:
- Повідомлення щодо ризиків застосування регуляторного акту та пропозиції щодо їх упередження від 11.05.2018 року
- Повідомлення щодо фактів порушення закону та необхідності вжиття заходів від 21.06.2018 року
- Інформаційне повідомлення щодо правових ризиків в діяльності органів ДФС від 05.04.2019 року
На жодне з повідомлень Служби комітетом ВРУ з питань податкової та митної політики (Народними депутатами України) відповідь про результати вжитих заходів не надано.
Висновок:
Після направлених повідомлень та інформувань про невідповідність підзаконного акту закону комітетом не вжито заходи парламентського контролю, як наслідок, зазначена бездіяльність сприяла тривалій дії підзаконного акту, який суперечить Податковому кодексу та який спричиняє протиправне порушення прав платників податків.
Окрім того, відповідні повідомлення про невідповідність постанови № 117 вимогам закону було повідомлено депутатські фракції, якими сформовано коаліцію.
- Депутатська фракція партії «Блок Петра Порошенка»: інформування спрямоване на розгляд народних депутатів – членів фракції, які входять до складу комітету з питань податкової та митної політики.
- Депутатська фракція партії «Народний фронт»: інформування надіслано до Кабінету Міністрів України.
- Депутатська фракція партії «Об'єднання Самопоміч» - відповідь не надано.
- Депутатська фракція партії «Радикальна партія Олега Ляшка» - відповідь не надано.
- Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" - інформація доведена до відома народних депутатів – членів фракції, направлено звернення до Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України.
Також, інформація до профільного комітету була доведена комітетом ВРУ з питань запобігання і протидії корупції на звернення Служби.
Довідково:
Інформування щодо ризиків застосування протиправного підзаконного акту, які направлялись до Міністерства фінансів України, та результати реагування на них викладено в матеріалі:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.
порядковий номер випуску і дата його виходу: 21/06-19/ІНФО від 09.06.2019 року