ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ПОДАТКОВЕ ПРАВО. ВИРОБНИЦТВО ТА ОБІГ АЛКОГОЛЬНИХ НАПОЇВ

Єдиною службою правової допомоги (далі Служба) отримано непоодинокі звернення платників податків на гарячу лінію щодо неузгодженості правових норм Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР що спричиняє порушення прав суб’єктів господарювання.

Зокрема, згідно абз. 18 ч.2 ст.17 зазначеного закону передбачено відповідальність за неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, - у розмірі 17000 гривень.

В свою чергу згідно із Законом № 1791-VIII від 20.12.2016 року статтю 18 закону від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР було доповнено частиною дев’ятнадцятою такого змісту:

"Штрафи за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, передбачені абзацом вісімнадцятим частини другої статті 17 цього Закону, не застосовуються до суб’єктів господарювання, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, з дати виникнення зобов’язання щодо подання такого звіту".

Водночас, згідно повідомлень платників, які отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, органами ДПС проводяться відповідні заходи контролю та застосування штрафних санкцій згідно із абз. 18 ч.2 ст.17 закону № 481/95-ВР. 

У відповідності до п.п.21.1.1, п.21.1, ст. 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з ПКУ та іншими законами України, іншими нормативними актами.

З метою отримання офіційної позиції контролюючого органу було відправлено відповідний інформаційний запит на який отримано відповідь:

 Відповідь ДПСУ 1

Відповідь ДПСУ 2

 

В свою чергу спеціалістами Служби встановлено, що форми звітності, затверджені наказом Міністерства фінансів України 11.02.2016  № 49 "Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення", відрізняються за назвою від звітності за неподання чи несвоєчасного подання якої передбачено відповідальність на підставі закону № 481/95-ВР.

Так, наприклад, вищевказаним наказом затверджено Форму звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв», в свою чергу, законом № 481/95-ВР передбачено відповідальність за неподання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

З метою усунення зазначених правових неузгодженостей підзаконного акту, який не відповідає положенням акту вищої юридичної сили, направлено відповідне інформування до Міністерства фінансів України.   

Примітка: У разі коли норми ПКУ суперечать між собою та припускають неоднозначне (множиннетрактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків (п. 56.21 ст. 56 ПКУ).

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 10/06-20/І від 03.06.2020 року

banner right karta