ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ПРАВА ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ. ПІЛЬГИ. КРЕДИТИ

Проблематика

На гарячу лінію Єдиної служби правової допомоги (далі – Служба) продовжують надходити звернення від військовослужбовців щодо фактів безпідставного нарахування процентів, штрафів та пені банківськими та фінансовими установами за користування кредитними коштами при наявності пільг встановлених ч. 15 статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Так за інформацією військовослужбовців банківські установи помилково роблять висновок те, що документами, які підтверджують проходження військової служби може бути довідка видана лише військовим комісаріатом або військовою частиною.

На підтвердження зазначених фактів військовослужбовцем надано відповідь АТ КБ "ПРИВАТБАНК" щодо вказаного питання:

Відповідь ПРИВАТБАНК щодо перерахунку та надання документів 11

Відповідь ПРИВАТБАНК щодо перерахунку та надання документів 12

 

Окрім того в результаті звернення військовослужбовця до Національного банку України з питань протиправної відмови АТ КБ «ПРИВАТБАНК» у наданні пільг отримано відповідь НБУ в якій зазначено, що НБУ надіслано банкам лист від 28.02.2019 №18-0007/11663 для використання у роботі з листом Міністерства оборони України від 01.02.2019 №321/722, в якому надано роз’яснення стосовно видів документів для отримання військовослужбовцями пільг, встановлених ч. 15 статті 14 Закону про захист військовослужбовців. При цьому на звернення НБУ АТ КБ «ПРИВАТБАНК» повідомив, що надана довідка про проходження військової служби не є належним документом для надання пільги, адже надана довідка видана не військовою частиною або військовим комісаріатом.

Відпрацювання

Спеціалістами Служби встановлено, що Національний банк України листом від 28.02.2019 р. N 18-0007/11663 направив для використання в роботі банківським установам лист Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 01.02.2019 р. N 321/722, згідно якого у Головному управлінні персоналу Генерального штабу Збройних Сил України за дорученням Міністра оборони України опрацьовано запит начальника Управління Юридичного департаменту Національного банку України щодо переліку документів, які є підставою для отримання пільг, встановлених ч. 15 статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також перелік нормативно-правових актів, які встановлюють зазначений перелік документів, зокрема документів, визначених Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій (Постанова N 413).

За висновками спеціалістів Служби листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України.

У зв'язку з помилковим тлумаченням банківськими установами змісту зазначеного листа ГШ ЗСУ від 01.02.2019 р. N 321/722, Службою у 2019 році направлялось повідомлення до Національного банку України та Міноборони (інформаційний матеріал ).  

В результаті помилкового тлумачення змісту листа Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 01.02.2019 р. N 321/722 співробітниками АТ КБ "Приватбанк" неправомірно відмовляється військовослужбовцям у забезпечені пільг гарантованих законом, зокрема, які проходять службу в підрозділах, що не мають статусу військових частини, наприклад, Управліннях військових представництв, центрах захисту інформації, військових інститутах Міністерства оборони України, відповідно у зазначених підрозділах видається довідка про проходження служби без зазначення військової частини.

За висновками спеціалістів Служби, відмова у застосувванні пільги АТ КБ «ПриватБанк» військовослужбовцям, якими надано довідку про проходження служби видану не військовим комісаріатом або військовою частиною є протиправною.


Спеціалістами Служби, які є адвокатами, також супроводжуються судові процеси військовослужбовців щодо протиправності нарахування процентів, штрафів та пені зі сторони АТ КБ «ПриватБанк». Спеціалісти вимушені констатувати, що представниками державної банківської установи АТ КБ «ПриватБанк» не сприймається безумовність пільг військовослужбовців гарантованих державою.

Існують непоодинокі випадки відмови в застосуванні пільг на підставі заяв військовослужбовців «про повернення на колишні умови обслуговування», які пропонувались підписувати у 2016-2016 р.р. зі сторони  АТ КБ «ПриватБанк» для відмови військовослужбовців від пільги. В судових процесах позиція представників АТ КБ "Приватбанк" суперечить нормам закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"та судовій практиці, яка склалась по Україні щодо протиправності вищезазначених заяв. Натомість несприйняття зазначених очевидних обставин спричиняє безпідставне оскарження очевидно правосудних рішень, марне витрачання державних коштів на подання апеляційних та касаційних скарг, безвідповідальне затягування судових процесів. Приклад судові справи, які супроводжувались спеціалістами Служби - 757/13880/19, 632/76/19.

Зазначені обставини негативно впливають на репутацію державної банківської установи, як суб’єкта, завданням якого є дотримання прав та інтересів громадян України. В свою чергу АТ КБ «ПриватБанк» листом від 08.05.2019 р. повідомив Службу, що в своїй діяльності Банк та його працівники сумлінно та точно дотримуються вимог чинного законодавства України. 

Спеціалісти Служби вважають, що порушення вимог закону працівниками АТ КБ «ПриватБанк» в територіальних відділеннях, всупереч позиції керівництва банку, свідчить про неналежну правову дисципліну та відсутність контролю зі сторони керівництва у банківський установі. Зазначені обставини негативно впливають на імідж Банку, порушують соціальні гарантії військовослужбовців, що в подальшому спричинить визнання дій протиправними у судовому порядку з можливим відповідним стягненням матеріальної та моральної шкоди.

 Заходи 

З метою недопущення порушення прав військовослужбовців Службою направлені відповідні інформування до Міністерства Оборони України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, Національного банку України, АТ КБ "Приватбанк", Міністерство у справах ветеранів України.

Військовослужбовцям!

У разі порушення гарантованих державою прав на пільгу передбачену ч. 15, ст. 14 закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" просимо повідомляти Службу по номеру гарячої лінії 0800-21-3222.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович

порядковий номер випуску і дата його виходу: 24/11-20/І від 02.11.2020 року 

banner right karta