ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

КОНСТИТУЦІЙНЕ ПРАВО. ВЕРХОВНА РАДА. КОАЛІЦІЯ

Єдиною службою правової допомоги (далі Служба) відпрацьовуються негативні наслідки правозастосування в результаті невідповідності нормативних актів вимогам Конституції України. Зокрема, під час відпрацювання встановлено, що невідповідність положень закону України «Про Регламент Верховної Ради України» (далі Регламент) вимогам Конституції України, що стосується засад формування, організації діяльності та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, несе ризики появи конституційних конфліктів між Президентом України та Верховною Радою України, що може стати передумовою порушення стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.

Конституційний Суд в рішенні 20 червня 2019 року № 6-р/2019 зазначив, що Верховна Рада України, обрана на позачергових виборах 26 жовтня 2014 року, протягом строку своїх повноважень не відновила у Регламенті правового регулювання питання припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, з яким пов’язується початок перебігу місячного терміну формування нової коаліції депутатських фракцій і конституційне право Президента України достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо така коаліція депутатських фракцій не сформована. Внаслідок цього виник конституційний конфлікт між Президентом України та Верховною Радою України щодо підстав дострокового припинення повноважень Верховної Ради України, який не має правового вирішення, оскільки Основний Закон України не визначає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, а Регламент, всупереч вимогам статті 83 Конституції України, не передбачає порядку припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України.

17 травня 2019 року Головою Верховної Ради України Парубієм А.В. на пленарному засіданні Верховної Ради України оголошено про припинення діяльності коаліції депутатських фракцій "Європейська Україна" у Верховній Раді восьмого скликання. Як вбачається з витягу з офіційного сайту газети Верховної Ради України «Голос України» (htt://golos.com.ua), оголошення про припинення існування коаліції здійснено після того, як Фракція «Народний фронт» повідомила про вихід із більшості, заявивши, що до будівництва успішної країни мають долучатися всі політичні сили державницького спрямування і новообраний Президент.


Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу № 640/9557/19 за позовом Осмоловського Д.Ю. до Голови Верховної Ради України Парубія Андрія Володимировича про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, рішенням від 29 квітня 2020 року частково задовольнив позовні вимоги та визнав протиправними дії Голови Верховної Ради України Парубія Андрія Володимировича щодо оголошення 17 травня 2019 року про припинення діяльності коаліції депутатських фракцій "Європейська Україна" у Верховній Раді восьмого скликання.

Не погоджуючись з рішенням № 640/9557/19 від 29 квітня 2020 року чинний Голова Верховної Ради України Разумков Дмитро Олександрович подав апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Ухвалою від 07 вересня 2020 р. колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі судді-доповідача Безименної Н.В. та суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю., відкрила провадження та призначила справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 29 вересня 2020 р.

У своїй апеляційній скарзі чинний Голова Верховної Ради України Разумков Дмитро Олександрович зазначає, що звертаючись з позовом позивач не вказав, а суд першої інстанції не встановив у оскаржуваному рішенні, яким чином дії відповідача щодо оголошення на пленарному засіданні парламенту 17 травня 2019 року про припинення діяльності коаліції депутатських фракцій «Європейська Україна» у Верховній Раді України восьмого скликання порушують його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Також апелянтом зазначено, що жодних дій щодо позивача Голова Верховної Ради України, як посадова особа, не здійснював. Серед іншого апелянт не погоджується з висновками суду що до повноважень відповідача не належить здійснення оголошення про припинення діяльності коаліції депутатських фракцій.


За висновками спеціалістів Служби визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору, тобто наявність публічно-правового спору. Дійсно сама собою участь у спорі суб’єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. До адміністративної юрисдикції належать справи, які виникають зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників є суб'єктом владних повноважень, здійснює публічно-владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їхні права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.

Водночас Голова Верховної Ради України володіє індивідуальним конституційно-правовим статусом, що передбачає наявність у нього власних конституційних повноважень, які існують поряд з конституційною компетенцією Верховної Ради України в цілому і покликані сприяти реалізації останньої, мають допоміжний, похідний характер від компетенції Верховної Ради України. Тобто у здійсненні своїх повноважень Голова Верховної Ради України не тільки реалізує власну правоздатність, а й виступає самостійним суб'єктом публічно-правових відносин, тобто здійснює публічно-владні управлінські функції.

Зокрема, публічно-правові відносини позивача та відповідача у справі № 640/9557/19 ґрунтуються на положеннях законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про Регламент Верховної Ради України» згідно яких Голова Верховної Ради України на виконання повноважень, визначених Конституцією України забезпечує оприлюднення актів Верховної Ради, які не потребують наступного підписання Президентом України, з метою забезпечення доступу суспільства до публічної інформації щодо діяльності Верховної Ради України, шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційному друкованому виданні «Голос України».

Саме через таку процедуру певної промульгації (публічного оголошення) на пленарному засіданні з подальшою публікацією в газеті "Голос України" було запроваджено в Регламенті, в редакції до 16.10.2010 року, публічність прийняття рішення про припинення діяльності коаліції, як конституційного суб’єкта.

Оскільки наведене правове регулювання було виключено з Регламенту на підставі Закону України „Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України" від 8 жовтня 2010 року № 2600-VI та не відновлено по цей час, оголошення Головою Верховної Ради України інформації про припинення діяльності коаліції на пленарному засіданні з подальшою публікацією такої інформації в газеті «Голос України», містить ознаки надання недостовірної інформації.

Згідно ч. 1 статті 23 «Про доступ до публічної інформації» рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Пунктом 4) частини 2 цієї статті визначено, що запитувач має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації.

Окрім того здійснення державної влади відповідно до вказаних конституційних приписів, зокрема на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову, завдяки визначеній Основним Законом України системі стримувань і противаг забезпечує стабільність конституційного ладу, запобігає узурпації державної влади та узурпації виключного права народу визначати і змінювати конституційний лад в Україні (пункт 3 мотивувальної частини Рішення Суду від 13 червня 2019 року № 5-р/2019)

Відповідно дії Голови Верховної Ради з оголошення на пленарному засіданні парламенту про припинення діяльності коаліції депутатських фракцій, вчинене, у неконституційний та незаконний спосіб, направлені на встановлення відсутності повноважності Верховної Ради України, порушують права, свободи та інтереси громадян України гарантовані статтею 5 Конституції України, оскільки містять ознаки можливого захоплення державної влади в незаконний спосіб вчинене посадовою особою органу державної влади.

Згідно з п. 1 ч. 1 статті 27 Регламенту головуючий на пленарному засіданні Верховної Ради дотримується норм Конституції України та цього Регламенту і вживає заходів щодо їх дотримання всіма присутніми на пленарному засіданні.


Враховуючи вищевикладене, зволікання у питанні приведення положень закону України «Про Регламент Верховної Ради України» у відповідності до вимог Конституції України, що стосується засад формування, організації діяльності та припинення діяльності коаліції депутатських фракцій у Верховній Раді України, несе ризики появи нових конституційних конфліктів між Президентом України та Верховною Радою України, що може стати передумовою порушення стабільності, підтримання громадського миру і злагоди в державі.

З метою упередження зазначених правових ризиків Службою прийнято рішення письмово повідомити представників політичних фракцій у Верховній Раді України дев'ятого скликання, членів Комітету з питань Регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України, Президента України. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 20/09-20/І від 18.09.2020 року 

banner right karta