ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ. БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ

Спеціалістами Єдиної служби правової допомоги (далі Служба) проводиться аналітичне опрацювання аспектів створення нового правоохоронного органу - Бюро економічної безпеки України.

З огляду на численні порушення вимог Конституції України, які допущено у проєкті закону 3087-д від 02.07.2020 року "Про Бюро економічної безпеки України", Службою направлялись відповідні застереження щодо законопроєкту та пропозиції щодо утворення державного органу протидії економічній злочинності народним депутатам - членам Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики та Президенту України

Детальна інформація в попередніх матеріалах: 

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ТА ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО УТВОРЕННЯ БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ. ІНФОРМУВАННЯ ДО ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

Бюро економічної безпеки України утворюється на виконання Меморандуму про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом від 02 червня 2020 року (далі Меморандум) та на виконання передвиборчої програми Президента України Володимира Зеленського.

Підпунктом e, п. 8, розділу A «Бюджетна політика» Додатку І Меморандуму передбачено, що: «До того ж з метою консолідації повноважень щодо розслідування економічних злочинів в єдиний слідчий орган, ми приймемо закон про створення органу фінансових розслідувань, який набере чинності з 1 січня 2021 року. Цей орган візьме на себе відповідальність за розслідування економічних, фінансових та податкових шахрайств та злочинів, якими займаються національна поліція, СБУ та податкова поліція, але за винятком тих випадків, які підпадають під юрисдикцію Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Закон встановить чіткі правила щодо відбору керівництва, внутрішнього прийняття рішень та нагляду для забезпечення операційної незалежності та належного нагляду й підзвітності. Керівник органу призначатиметься шляхом відкритого конкурсу». 

За висновками спеціалістів Служби прийнятий Верховною Радою України 28 січня 2021 року закон «Про Бюро економічної безпеки України" (далі - Закон) не відповідає задекларованим Україною намірам, що викладені у Меморандумі з МВФ, в частині необхідності встановлення законом чітких правил щодо відбору керівництва та призначення керівника органу шляхом відкритого конкурсу, що фактично ставить під сумнів подальше забезпечення операційної незалежності та належного нагляду й підзвітності.

Так, Законом передбачено, що Директор Бюро призначається на посаду Кабінетом Міністрів України за поданням Прем’єр-міністра України за пропозицією комісії з проведення конкурсу (далі - конкурсна комісія). Конкурсна комісія подає три кандидатури з числа учасників конкурсу на розгляд Прем’єр-міністру України. Прем’єр-міністр України вносить одну кандидатуру для призначення Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України протягом 10 днів з дня оголошення та розміщення конкурсною комісією результатів на офіційному вебсайті Кабінету Міністрів України призначає на посаду Директора Бюро економічної безпеки України

До складу конкурсної комісії входять:

- три особи, визначені Радою національної безпеки і оборони України;

- дві особи, визначені Верховною Радою України за поданням комітету Верховної Ради України, до предмету відання якого належать питання системи оподаткування;

- одна особа, визначена Верховною Радою України за поданням комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання організації та діяльності правоохоронних органів, оперативно-розшукової діяльності.

- три особи, визначені Кабінетом Міністрів України.

Членом конкурсної комісії може бути особа, яка є громадянином України, має бездоганну ділову репутацію, вищу освіту, високі професійні і моральні якості. Кандидатури осіб для призначення Верховною Радою України обираються з представників громадських об’єднань, професійних спілок та їх об’єднань, асоціацій, організацій роботодавців та їх об’єднань, недержавних засобів масової інформації, які зареєстровані в установленому порядку та пройшли обговорення на спеціальному відкритому засіданні комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання системи оподаткування, або комітету Верховної Ради України, до предмета відання якого належать питання організації та діяльності правоохоронних органів, оперативно-розшукової діяльності.

Як зазначають спеціалісти Служби Законом передбачено, що конкурсна комісія проводить співбесіду, а не конкурс. Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затверджений постановою КМУ від 25 березня 2016 р. № 246, визначає, що вимоги до професійної компетентності кандидата на зайняття посади включають кваліфікаційні вимоги, вимоги до компетентності та вимоги до професійних знань. Саме з цією метою етапи конкурсу для посад категорії «А» серед іншого включають проведення тестування на знання законодавства та на абстрактне мислення, можливе розв’язання ситуаційних завдань, проведення співбесіди та складення загального рейтингу кандидатів. За висновками спеціалістів Служби співбесіда, зазначена у прийнятому Законі, може бути лише складовою частиною конкурсу, а не підміняти його.

Прийнятим Законом визначено право конкурсної комісії відібрати лише трьох осіб із загального числа кандидатів, з якими в подальшому буде проведена співбесіда на засіданні комісії (пункт шостий частини дев'ятої статті 15 Закону). Тобто, конкурсною комісією буде допущено лише три особи до проведення співбесіди та відповідно три особи конкурсна комісія має внести на розгляд Прем’єр-міністру України (частина 13 статті 15). Зазначений механізм виключає будь – яке проведення конкурсу, адже за результатами проведення співбесіди кількість учасників, яких має внести конкурсна комісія на розгляд Прем’єр-міністру України, не змінюється.

Одночасно Законом не передбачено чим керується Прем’єр-міністр України і на підставі яких нормативних документів приймає рішення про визначення однієї кандидатури з числа трьох поданих конкурсною комісією осіб та про подальше внесення лише однієї кандидатури для призначення Кабінетом Міністрів України, що суперечить положенням статті 19 Конституції України.

Також, за висновками спеціалістів Служби вимоги визначені Законом до членів конкурсної комісії є надто формальними та узагальненими. Для прикладу, кандидати до складу Комісії з питань вищого корпусу державної служби, яка діє у відповідності до вимог закону “Про державну службу”, крім членів Комісії, які входять до її складу за посадою, перед їх призначенням до складу Комісії проходять тестування, передбачене Порядком проведення конкурсу для кандидатів на зайняття посад державної служби категорії "А". У разі неуспішного складення тестування такий кандидат не може бути призначений до складу Комісії. В свою чергу запропоновані Законом вимоги, що членом конкурсної комісії може бути особа, яка є громадянином України, має бездоганну ділову репутацію, вищу освіту, високі професійні і моральні якості не забезпечують якісне, професійне та фахове оцінювання кандидатів на посаду Директора Бюро.

Спеціалісти Служби також констатують неконституційні розширення повноважень Ради національної безпеки і оборони України та Верховної Ради України за поданням комітетів здійснювати відбір осіб до складу конкурсної комісії. Слід зазначити, що суттєві зауваження щодо протиправності визначення осіб Верховною Ради України до складу конкурсної комісії за поданням комітетів висловлено Міністерством юстиції України у зверненні до Міністерства фінансів України з пропозицією внести рекомендації Президенту України застосувати право вето до Закону.

У підсумку спеціалісти Служби висловлюють застереження, що поточна редакція Закону, в частині обрання Директора Бюро у такий непрозорий спосіб, містить ознаки коріпціогенного фактору здатного створити умови для здійснення корупційних дій або виникнення корупційних відносин. Таке становище не відповідає задекларованим намірам України у положеннях Меморандуму з МВФ щодо забезпечення відкритого конкурсу на посаду керівника новоствореного незалежного органу.  

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович

порядковий номер випуску і дата його виходу: 05/03-21/І від 09.03.2021 року

banner right karta