ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

МІЖНАРОДНИЙ ТЕРОРИЗМ. АКТ АГРЕСІЇ

24 лютого 2022 року в ефірі телеканалу «Росія-24» Президент Російської Федерації В. Путін оголосив про проведення «спеціальної військової операції». В своєму зверненні Президент Росії посилався на статтю 51 Статуту ООН та звернення так званих «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки». Після зазначеного оголошення Російською Федерацією було здійснено відкрите збройне вторгнення на територію України із суші, в тому числі, з території Республіка Білорусь, моря та повітря, що супроводжувалось нанесенням ракетно-бомбових ударів по території України.

Цитата з виступу В. Путіна: «Обстоятельства требуют от нас решительных и незамедлительных действий. Народные республики Донбасса обратились к России с просьбой о помощи. В связи с этим в соответствии со статьёй 51 части 7 Устава ООН, с санкции Совета Федерации России и во исполнение ратифицированных Федеральным Собранием 22 февраля сего года договоров о дружбе и взаимопомощи с Донецкой народной республикой и Луганской народной республикой мною принято решение о проведении специальной военной операции. Её цель – защита людей, которые на протяжении восьми лет подвергаются издевательствам, геноциду со стороны киевского режима. И для этого мы будем стремиться к демилитаризации и денацификации Украины, а также преданию суду тех, кто совершил многочисленные, кровавые преступления против мирных жителей, в том числе и граждан Российской Федерации. При этом в наши планы не входит оккупация украинских территорий. Мы никому и ничего не собираемся навязывать силой». 

Примітка: Стаття 51 Статуту ООН передбачає, що цей Статут жодною мірою не зачіпає невід'ємного права на індивідуальну чи колективну самооборону, якщо відбудеться збройний напад на Члена Організації, до того часу, поки Рада Безпеки не вживе заходів, необхідних для підтримки міжнародного миру та безпеки. Заходи, прийняті членами організації при здійсненні цього права на самооборону повинні бути негайно повідомлені Раді Безпеки і жодним чином не повинні торкатися повноважень та відповідальності Ради Безпеки, відповідно до цього Статуту, щодо в будь-який час таких дій, які він визнає необхідними для підтримки міжнародного миру та безпеки.

Колективна оборона (самооборона)  у загальному визначенні - це надання допомоги союзнику під час військового нападу третьої сторони. У загальному сенсі, колективна оборона — це виконання союзницьких зобов'язань держави за початком військових дій при настанні умов, що відповідають договору про військовий союз у разі агресії проти однієї з сторін оборонного військового союзу.

Так звані «Донецька народна республіка» («ДНР») та «Луганська народна республіка» («ЛНР») відповідно до законодавства України є терористичними, детально в матеріалі: ЩОДО ПІДТРИМКИ ТЕРРОРИСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПРЕЗИДЕНТОМ І ПАРЛАМЕНТОМ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ

Згідно висновків спеціалістів Служби договори з так званими «ДНР» та «ЛНР», які визнано в Україні терористичними організаціями не мають будь-якої легітимності відповідно до українського та міжнародного права. Спеціалісти Служби вважають, що посилання на прохання про допомогу нібито суверенних «ЛНР» та «ДНР» не дозволяє Росії використовувати 51 статтю Статуту ООН. 

Примітка: Визначення агресії затверджено резолюцією 3314 (ХХIХ) Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року, а саме: агресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави, або іншим чином, несумісним зі Статутом Організації Об'єднаних Націй, як це встановлено у цьому визначенні (стаття 1).

Статтею 3 Резолюції визначено, що будь-яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, з урахуванням та відповідно до положень статті 2, кваліфікуватиметься як акт агресії:

а) вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, хоч би який тимчасовий характер вона носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або її частини;

b) бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

с) блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;

d) напад збройними силами держави на сухопутні, морські чи повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;

e) застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з державою, що приймає, порушуючи умови, передбачені в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території з припинення дії угоди;

f) дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала у розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для вчинення акту агресії проти третьої держави;

g) засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, що мають настільки серйозний характер, що це рівносильно переліченим вище актам, або його значну участь у них.

Рішенням Генасамблеї ООН від 02 березня 2022 року засуджено найрішучішим чином агресію РФ проти України в порушення Статуту ООН та оголошено вимогу, щоб РФ негайно припинила застосування сили проти України і утримувалася від погроз чи застосування сили проти будь-якої держави ООН. 

Висновки

Згідно висновків спеціалістів Служби Президентом Російської Федерації та вищими посадовими особами цієї країни цілеспрямовано створено та в подальшому підтримано терористичні організації «ДНР» та «ЛНР» з метою штучного створення підстав для акту збройної агресії проти України.

Окрім того дії держави Республіка Білорусь, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала у розпорядження Росії, використовувалася для вчинення акту агресії проти України також кваліфікуються в міжнародному праві як акт агресії.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Денис Осмоловський

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович

порядковий номер випуску і дата його виходу: 08/03-22/І від 08.03.2022 року

banner right karta