ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ. БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
Спеціалістами Єдиної служби правової допомоги (далі Служба) проводиться аналітичне опрацювання аспектів створення нового правоохоронного органу - Бюро економічної безпеки України.
В інформаційному матеріалі Служби від 30 липня 2021 року викладено інформацію про встановлений факт порушення двома членами комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Бюро економічної безпеки України (далі конкурсна комісія) Рубаненко Л.В., Шевченко Г. Ю., яких визначено Верховною Радою України за пропозицією фінансового комітету, вимог Закону України «Про запобігання корупції». Зазначеними членами конкурсної комісії не подано декларацію «кандидата на посаду» за минулий рік протягом 10 календарних днів після входження (включення, залучення, обрання, призначення) до складу відповідної комісії (абз. 2 ч.3 ст. 45 Закону).
Детально в матеріалі: ЩОДО ПОРУШЕННЯ ВИМОГ АНТИКОРУПЦІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА ЧЛЕНАМИ КОНКУРСНОЇ КОМІСІЇ З ОБРАННЯ ДИРЕКТОРА БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
З метою запобігання порушенню антикорупційного законодавства України та вжиття відповідних заходів Службою було направлено повідомлення до Національного агентства з питань запобігання корупції (Національне агентство) з метою виконання вимог ч. 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення суб’єктів декларування Рубаненко Л.В., Шевченко Г. Ю. про факт неподання декларації та про необхідність неухильного дотримання вимог закону.
У відповідь на направлені інформування Служби Національне агентство повідомило, що вжило заходи, які передбачені ч. 2 ст. 51-2 Закону та направило Рубаненко Л.В. та Шевченко Г.Ю. повідомлення про факт неподання щорічної декларації за 2020 рік з вимогою подати таку декларацію протягом десяти днів з дня отримання повідомлення.
Детально в матеріалі: ЩОДО ВЖИТТЯ ЗАХОДІВ НАЗК ДО ЧЛЕНІВ КОМІСІЇ З ОБРАННЯ ДИРЕКТОРА БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
Також члени конкурсної комісії Рубаненко Л.В. та Шевченко Г. Ю. повинні були подати декларацію перед звільненням (за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями), впродовж 20 робочих днів з дня звільнення.
Результати вжитих Службою заходів
Після вжиття Службою заходів інформування Національного агентства, про факт порушення членами конкурсної комісії вимог закону та неподання щорічної декларації за 2020 рік, членом конкурсної комісії Рубаненко Л.В. подано 30 вересня 2021 року (з порушенням строків визначених законом) декларацію кандидата на посаду. Також подано 30 вересня 2021 року декларацію перед звільненням.
У зв'язку з невиконанням, станом на 10 листопада 2021 року, законних вимог Національного агентства закону членом конкурсної комісії Шевченко Г.Ю. Службою направлено до Національного агентства чергове звернення з проханням повідомити:
- Чи вжито заходи Національним агентством щодо притягнення до відповідальності за статтею 188-46 КУпАП члена конкурсної комісії Шевченко Галини Юріївни за невиконання законних вимог (приписів) Національного агентства з питань запобігання корупції.
- Чи вжито заходи Національним агентством у відповідності до ч. 2 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції» щодо повідомлення про факт неподання декларацій суб’єктами декларування голові конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Бюро економічної безпеки України, Кабінету Міністрів України та Верховній Раді України.
За результатами розгляду звернення отримано наступну відповідь:
Після вжиття Службою заходів повторного інформування Національного агентства, про факт порушення членом конкурсної комісії Шевченко Г.Ю. вимог закону, членом конкурсної комісії Шевченко Г.Ю. подано 20 грудня 2021 року (з порушенням строків визначених законом) декларацію кандидата на посаду. Також подано 20 грудня 2021 року декларацію при звільненні.
Слід зазначити, що головою конкурсної комісії Миловановим Т.С. на прес-конференції за підсумками засідання комісії 29 липня 2021 року повідомлено суспільству недостовірну інформацію про те, що законом не вимагається подання декларацій до НАЗК, оскільки член конкурсу не є посадою.
Детально в матеріалі: ЩОДО ПОРУШЕННЯ ВИМОГ АНТИКОРУПЦІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА ЧЛЕНАМИ КОНКУРСНОЇ КОМІСІЇ З ОБРАННЯ ДИРЕКТОРА БЮРО ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
Висновок
В результаті вжитих Службою заходів, члени конкурсної комісії Рубаненко Л.В. та Шевченко Г. Ю., яких визначено Верховною Радою України за пропозицією фінансового комітету, нарешті виконали, з порушенням строків, вимоги Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 4 статті 15 закону України "Про Бюро економічної безпеки України" визначено, що членом конкурсної комісії може бути особа, яка є громадянином України, має вищу освіту, бездоганну ділову репутацію, високі професійні і моральні якості.
За висновками спеціалістів Служби у зв'язку з порушенням членами конкурсної комісії Рубаненко Л.В. та Шевченко Г. Ю. вимог закону Закону України «Про запобігання корупції», незнанням вимог даного закону головою конкурсною комісії Миловановим Т.С., що виразилось у повідомленні суспільству недостовірної інформації, вищевказані члени конкурсної комісії не можуть відповідати вимогам ч. 4 статті 15 закону України "Про Бюро економічної безпеки України".
Додаткова інформація:
Великою Палатою Верховного Суду розглянуто справу 9901/226/21 щодо відмови у відкритті провадження за позовом про скасування Указу Президента України від 18 травня 2021 року № 197/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 14 травня 2021 року «Щодо визначення членів комісії з проведення конкурсу на посаду Директора Бюро економічної безпеки України від Ради національної безпеки і оборони України».
За результатами розгляду справи Велика Палата Верховного Суду відмовила у задоволенні апеляційної скарги, з підстав, що в цій справі суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідач - Президент України не здійснював відносно позивача (кандидата на посаду директора БЕБ) публічно-владних управлінських функцій.
У своїй апеляційній скарзі скаржник зазначав, що відповідає критеріям, визначеним до посади Директора Бюро економічної безпеки України та прийняв рішення взяти участь у конкурсі на посаду Директора зазначеного Бюро, а відтак розраховував на законне визначення членів конкурсної комісії з призначення Директора Бюро економічної безпеки України, яке, на думку скаржника, відбулося з порушенням вимог статті 15 Закону № 1150-IX та статті 102 Конституції України.
З рішенням Великої Палати Верхового Суду не погодився суддя Великої Палати Верховного Суду Пророк В. В., який в своїй окремій думці, серед іншого, зазначив "Члени комісії з проведення конкурсу на посаду Директора Бюро економічної безпеки України за результатами проведення конкурсу надають пропозицію щодо доцільності призначення на посаду Директора Бюро економічної безпеки України того чи іншого кандидата. Таким чином особа, яка виявила бажання обійняти посаду Директора Бюро економічної безпеки України може не довіряти одному чи декільком членам комісії ставлячи під сумні, наприклад, об`єктивність чи доброчесність такого члена чи членів і цілком обґрунтовано побоюватися порушень з боку комісії як на стадії прийняття необхідних документів для участі у конкурсі від кандидатів так і на стадіях проведення такого конкурсу чи прийняття рішення щодо певного кандидата. Отже, оскаржуваний Указ Президента України зачіпає права і інтереси необмеженого кола осіб, які відповідають критеріям встановленим, зокрема, частинами другою та третьою статті 16 Закону України «Про Бюро економічної безпеки України» і не може вважатися актом індивідуальної дії, який створює права та/чи обов`язки лише для тих суб`єктів, яким він адресується".
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA".
Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Автор матеріалу: Андрій Суровцов
Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович
порядковий номер випуску і дата його виходу: 18/12-21/І від 22.12.2021 року