ПРАВА СУБ'ЄКТІВ ГОСПОДАРЮВАННЯ. ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ
Рішенням шостого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 року у справі 826/8917/17 визнано нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 29.04.2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Обґрунтовуючи своє рішення Шостий апеляційний адміністративний суд у своїй постанові, зокрема, зазначив, що Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено жодних повноважень виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад на здійснення ними державного нагляду (контролю). Частина четверта статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачає, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
В даний час співробітники Держпраці можуть здійснювати заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю виключно керуючись вимогами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виконуючи їх у повному обсязі. Планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) можуть здійснюватися органами Держпраці тільки у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Матеріали по темі:
17 травня в Укрінформ проведено «Брифінг щодо постанови про інспекційні відвідування Держпраці», Учасники: Ксенія Ляпіна - голова Державної регуляторної служби України; Сергій Доротич - голова ВГО «Союз захисту підприємництва», голова Громадської ради при ДРС; Світлана Волосович - заступник директора Департаменту правової роботи та державного нагляду і контролю Державної регуляторної служби України; Денис Осмоловський - адвокат.
23 травня у Бізнес-центрі ЛІГА відбувся круглий стіл щодо правових наслідків судового рішення, яким було визнано нечинною постанову Кабміну № 295 щодо здійснення державного контролю і нагляду за додержанням законодавства про працю. В обговоренні взяли участь представники Державної регуляторної служби України, Держпраці, юристи та підприємці.
Джерело: Державна регуляторна служба
Щодо здійснення заходів контролю Держпраці після визнання постанови нечинною.
За інформацією Державної регуляторної служби України:
Обов’язковими умовами здійснення Держпраці заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю є:
- розробка Держпраці та подання на затвердження Кабінету Міністрів України у встановленому законодавством порядку критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб’єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю і визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю);
- розробка та затвердження наказом Держпраці переліку питань для здійснення планових заходів залежно від ступеня ризику;
- після затвердження Кабінетом Міністрів України критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику, розробка, погодження з ДРС, затвердження та оприлюднення на офіційному сайті Держпраці уніфікованої форми акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб’єктом господарювання законодавства про працю. Зазначена уніфікована форма акту має відповідати вимогам Методики розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) та містити перелік питань залежно від ступеня ризику;
- проведення Держпраці позапланових заходів державного нагляду (контролю) виключно з підстав, визначених частиною першою статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». При цьому позаплановий захід за зверненням громадянина може бути здійснено тільки за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері дотримання законодавства про працю (Мінсоцполітики).
Попередні матеріали:
ІНФОРМУВАННЯ ЩОДО ПРОТИПРАВНОСТІ ПЕРЕВІРОК ДЕРЖПРАЦІ ЗГІДНО ПОСТАНОВИ КМУ ВІД 26 КВІТНЯ 2017 РОКУ № 295
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.
порядковий номер випуску і дата його виходу: 16/05-19/ІНФО від 27.05.2019 року