ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

 

23 січня на засіданні Уряду було схвалено проект Закону України „Про внесення змін до деяких законів України щодо гуманітарної допомоги” із дорученням його доопрацювання в одноденний термін у відповідності до регламентних вимог Кабінету Міністрів України.

Законопроектом зокрема передбачено удосконалення правового регулювання процесу визнання гуманітарної допомоги шляхом передання функцій з прийняття відповідних рішень Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України.

Посилання на пояснювальну записку та порівняльну таблицю

Враховуючи той факт, шо представники Єдиної служби правової допомоги входять до складу експертної групи з питань гуманітарної допомоги для потреб антитерористичної операції при Мінсоцполітики спеціалістами Служби опрацьовано запропоновані зміни, розроблено відповідні зауваження та пропозиції (розміщено за посиланням), які направлено до Міністерства соціальної політики України.

Проблемні питання

Щодо погоджень прийняття рішення:

Згідно діючої редакції Закону України «Про гуманітарну допомогу» до спеціально уповноважених органів з питань гуманітарної допомоги відноситься: Мінсоцполітики, обласні державні адміністрації, КМДА.

Спеціально уповноважені державні органи з питань гуманітарної допомоги приймають рішення за погодженням із органами доходів і зборів, центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують  державну  політику  у  сфері  охорони здоров'я, у сфері економічного розвитку, державну  фінансову політику, державну політику у сфері цивільного  захисту, Міністерством  внутрішніх справ України, органами  Національної поліції, Національним банком України чи його філіями (територіальними управліннями).

Існуючий підзаконний акт - постанова КМУ від 25 березня 2013 р. № 241 «Про затвердження Порядку взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України “Про гуманітарну допомогу”»(розробник Міністерство соціальної політики), всупереч статті 4 Закону не містить Національну поліцію в переліку органів влади, які зобов’язані надавати письмові погодження рішень визнання вантажів гуманітарною допомогою.

У зв’язку з чим, Національна поліція не здійснює письмових погодження рішень щодо визнання вантажів гуманітарною допомогою.

%D0%A0%D0%B8%D1%81%D1%83%D0%BD%D0%BE%D0%BA%20%28695%29 ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ОТРИМАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ В УКРАЇНІ — 3222.ua

Представник Національної поліції включений до складу робочої групи з питань гуманітарної допомоги, яка є консультативно-дорадчим органом при Мінсоцполітики, і в якій представники державних органів приймають участь за згодою.

Про необхідність приведення підзаконного акту вимогам закону наголошувалось інформаційним агентством міністерству неодноразово.

У листі Департаменту захисту економіки Національної поліції України зазначено, що Національна поліція України не здійснює письмове погодження, а лише обмежується зазначенням своєї позиції на засідання робочої групи.

Ризики:

За висновками спеціалістів Служби відсутність письмових погоджень щодо прийнятих рішень Міністерством соціальної політики, від органів державної влади, передбачених статтею 4 Закону України «Про гуманітарну допомогу», та прийняття рішень лише на підставі пропозицій консультативно дорадчого органу, може свідчити про зловживання владою або службовим становищем, якщо буде встановлено, що такі дії спричиняють завдання істотної шкоди державним інтересам.

 

Щодо звільнення від оподаткування ввізним митом

Відповідно до статті 287 Митного кодексу, звільняються від оподаткування ввізним митом, при ввезенні (пересиланні) на митну територію України товари, визначені відповідно до Закону України "Про гуманітарну допомогу" Комісією з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України як гуманітарна допомога.

Згідно ч. 3 статті 7 Митного кодексу митні пільги, визначаються цим Кодексом та іншими законами України. Пунктом 4.4. статті 4 Податкового кодексу визначено, що установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу.

Водночас, постанова Кабінету Міністрів України “Питання Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України” втратила чинність згідно постанови від 21 січня 2013 р. № 23 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України». 

Ризики:

За висновками спеціалістів Служби неузгодженість нормативних документів щодо використання пільг з оподаткування створює ризики визнання протиправними дій ДФС України щодо звільнення від оподаткування ввізним митом вантажів, які переміщуються як гуманітарна допомога.

Довідково: спеціалістами Єдиної служби правової допомоги отримано відомості з Державної фіскальної служби про обсяги гуманітарної допомоги отриманої Україною за період з 2013 по 2018 роки:


Обсяги отриманої гуманітарної допомоги протягом 2014 року (за посиланням).

Обсяги отриманої гуманітарної допомоги протягом 2015 року (за посиланням).

Обсяги отриманої гуманітарної допомоги протягом 2016 року (за посиланням).

Обсяги отриманої гуманітарної допомоги протягом 2017 року (за посиланням).

Обсяги отриманої гуманітарної допомоги протягом 1-9 міс. 2018 року (за посиланням).

Обсяги отриманої гуманітарної допомоги протягом 2014-2018 років складають близько 150 тис. тон. 

В структурі товарів вживаний одяг (63 група УКТЗЕД) складає 45-48% загальних обсягів.

Заходи

Про зазначені вище факти та можливі правові ризики, встановлені спеціалістами Єдиної служби правової допомоги, прийнято рішення повторно повідомити Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, Міністерство внутрішніх справ України, Національну поліцію, профільні Комітети ВР України, з пропозиціями розглянути зазначену інформацію та вжити відповідні заходи реагування.

До Міністерства соціальної політики направлено зауваження та пропозиції спеціалістів Єдиної служби правової допомоги щодо проекту змін до закону "Про гуманітарну допомогу". 

 

Попередні матеріали з даної теми:

Експертний круглий стіл корупційні ризики в сфері гуманітарної допомоги: виклики та очікування (березень 2018)

Інформування про гуманітарну допомогу від ЄС та визначення стану потреб населення на сході України (березень 2018)

Проблемні питання визнання вантажів гуманітарною допомогою (березень 2018)

Утворено експертну групу з питань гуманітарної допомоги для потреб антитерористичної операції (січень 2018) 

Інформування щодо резолюції круглого столу на тему: «Проблемні питання виконання органами виконавчої влади закону «про гуманітарну допомогу» для потреб антитерористичної операції» (листопад 2017)

Круглий стіл на тему "Проблемні питання виконання органами виконавчої влади закону україни «Про гуманітарну допомогу» для потреб антитерористичної операції" (жовтень 2017)

Проблемні питання виконання органами виконавчої влади закону україни «Про гуманітарну допомогу» для потреб антитерористичної операції (жовтень 2017)

Аналітична довідка щодо проекту наказу мінсоцполітики "Перелік документів, які подаються для визнання вантажів, коштів, послуг гуманітарною допомогою" (квітень 2017)

Результати відпрацювання проблемних питань визнання вантажів гуманітарною допомогою (січень 2017) 

Інформування про результати відпрацювання проблемних питань визнання вантажів гуманітарною допомогою (січень 2017)

Аналітична довідка щодо проблемних питань визнання вантажів гуманітарною допомогою (жовтень 2016)

Щодо проблемних питань визнання вантажів гуманітарною допомогою (жовтень 2016)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, адреса, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 04/01-19/ІНФО від 28.01.2019 року

banner right karta