ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

 ПРАВА ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ. ПІЛЬГИ. КРЕДИТИ

На гарячу лінію Єдиної служби правової допомоги (далі – Служба) надходять звернення від військовослужбовців щодо фактів безпідставного нарахування процентів, штрафів та пені банківськими та фінансовими установами за користування кредитними коштами. 

За інформацією військовослужбовців, представниками АТ КБ «ПриватБанк» протягом 2015-2016 років було припинено кредитування військовослужбовців, в тому числі, через кредитні ліміти на карткових рахунках. Відновлення кредитування відбувалось тільки після підписання письмової заяви військовослужбовця з проханням не застосовувати положення п. 15 ст. 14 Закону.

Зі слів військовослужбовців зазначені вимоги мотивувались співробітниками банку невигідністю співпраці банку з категорією осіб, яких звільнено від нарахування процентів за користування кредитом. При цьому військовослужбовцям, всупереч гарантованих державою пільг, нараховувались проценти, штрафи, пеня за користування кредитними коштами.

В деяких випадках протиправне стягнення нарахованих сум відбувалось у судовому порядку, або через виконавчі написи нотаріусів, з подальшим зверненням до виконавчої служби чи приватних виконавців. Про значні суми заборгованості військовослужбовці дізнавались перебуваючи на виконанні своїх службових обов’язків в зоні проведення АТО (ООС) після того, як виконавчі органи вживали заходи арешту карткових рахунків, в тому числі, тих на які нараховується грошове забезпечення.

Зазначена практика відмови у кредитуванні та протиправному нарахуванні процентів, штрафів та пені продовжилась також після того як АТ КБ «ПриватБанк» став державною власністю.

Враховуючи викладене, Службою було направлено інформаційні повідомлення (у лютому та квітні) до Національного банку України, Кабінету Міністрів та АТ КБ «ПриватБанк» з проханням вжити відповідні заходи згідно компетенції та чинного законодавства, з метою недопущення порушення прав військовослужбовців гарантованих державою.

Національний банк України листом від 11.02.2019 року повідомив, що після першого звернення Єдиної служби правової допомоги у лютому 2019 року до АТ КБ «ПриватБанк» було направлено лист у якому наголошено на необхідності суворого і безумовного дотримання закону про захист військовослужбовців.

АТ КБ «ПриватБанк» листом від 08.05.2019 р. повідомив, що: в своїй діяльності Банк та його працівники сумлінно та точно дотримуються вимог чинного законодавства України. 

Водночас, спеціалісти Служби констатують непоодинокі факти порушення вимог закону працівниками АТ КБ «ПриватБанк» в територіальних відділеннях, всупереч позиції керівництва банку. Так, прикладом можна навести ситуацію в Харківській області, де після неодноразових повідомлень військовослужбовцем на адресу банку про застосування пільги, представниками Банку не тільки не припинено незаконне нарахування процентів, штрафів та пені, а й вжито заходи списання 50% надходжень з зарплатної картки в безспірному порядку. 

З метою упередження порушення прав військовослужбовця спеціалістами Служби підготовлено та подано позов до суду про визнання дій АТ КБ «ПриватБанк» протиправними, з заявою про забезпечення позову у вигляді заборони нарахування та стягнення штрафних санкцій і пені на час розгляду справи.

Заява про забезпечення позову Печерським районним судом задоволена, задоволено також клопотання про відстрочку сплати судового збору, оскільки позивач є військовослужбовцем, призначено справу до розгляду.

Ухвала забезпечення позову Приватбанк

Ухвала забезпечення позову Приватбанк 3

Висновок: 

Спеціалісти Служби вважають, що грубе порушення вимог закону працівниками АТ КБ «ПриватБанк» в територіальних відділеннях, всупереч позиції керівництва банку, свідчить про неналежну правову дисципліну та відсутність контролю зі сторони керівництва у державній банківський установі. Зазначені обставини негативно впливають на імідж Банку, порушують соціальні гарантії військовослужбовців, що в подальшому спричинить визнання дій протиправними у судовому порядку з можливим відповідним стягненням матеріальної та моральної шкоди. Про зазначені ризики прийнято рішення повідомити АТ КБ «ПриватБанк». 

 

У разі протиправних дій АТ КБ «ПриватБанк» по відношенню до військовослужбовців рекомендуємо користуватись листом НБУ (за посиланням).

Прохання поширити зазначену інформацію серед військовослужбовців.

Про протиправні дії банківських установ повідомляйте на гарячу лінію 0-800-21-3222

Попередні матеріали по темі: 

ЩОДО БЕЗПІДСТАВНОГО НАРАХУВАННЯ ПРОЦЕНТІВ, ШТРАФІВ ТА ПЕНІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯМ ФІНАНСОВИМИ УСТАНОВАМИ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 14/05-19/ІНФО від 24.05.2019 року

banner right karta