ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ПРАВА ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ. КРЕДИТИ. 

Щодо фінансових установ

За інформацією військовослужбовців деякими фінансовими установами, які надають мікрокредити, в тому числі, через Інтернет, досі невиконуються вимоги закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо пільгових умов кредитування.

В деяких випадках представники фінансових установ вдаються до вимагання передачі коштів, які нараховано протиправно, що супроводжується погрозами щодо обмеження прав, свобод або законних інтересів військовослужбовців, або розголошення відомостей, які військовослужбовець чи його близькі родичі бажають зберегти в таємниці. Такі дії містять ознаки вимагання, що є кримінально каранним діянням, відповідальність за вчинення якого передбачена статтею 189 ККУ.

Спеціалістами Єдиної служби правової допомоги у сфері кримінального права (адвокатами) в інтересах військовослужбовця по такому випадку подано у серпні 2019 року заяву про вчинення кримінального правопорушення за ст. 189 ККУ до районного підрозділу Національної поліції .

У разі встановлення ознак вимагання зі сторони представників фінансових установ (інших осіб, які діють від імені таких установ) рекомендуємо використовувати примірний зразок заяви про вчинення кримінального правопорушення за статтею 189 ККУ "Вимагання". (зразок можна скачати за посиланням).    

Також, з метою недопущення порушення прав військовослужбовців Єдиною службою правової допомоги 30 липня 2019 року подано повторне інформування до Нацкомфінпослуг щодо протиправних дій порушення прав військовослужбовців фінансовими установами з проханням відреагувати та повторно вжити відповідні заходи, а саме, забезпечити інформування учасників ринку фінансових послуг про неприпустимість порушення вимог Конституції та закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Згідно листа Нацкомфінпослуг відповідне інфомування було розміщено на сайті установи для учасників ринку (за посиланням).

Рисунок 176

 

Щодо банківських установ 

На сьогоднішній день Національний банк України листом від 28.02.2019 р. N 18-0007/11663 направив для використання в роботі банківським установам лист Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 01.02.2019 р. N 321/722, згідно якого у Головному управлінні персоналу Генерального штабу Збройних Сил України за дорученням Міністра оборони України опрацьовано запит начальника Управління Юридичного департаменту Національного банку України щодо переліку документів, які є підставою для отримання пільг, встановлених пунктом 15 статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також перелік нормативно-правових актів, які встановлюють зазначений перелік документів, зокрема документів, визначених Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій (Постанова N 413).

Фактично у даному листі поєднано два питання: документи які є підставою для отримання пільг, встановлених пунктом 15 статті 14 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а також перелік нормативно-правових актів, які встановлюють надання та позбавлення статусу учасника бойових дій (Постанова N 413).

З даного приводу хочемо повідомити, що вищезазначена норма закону, яка встановлює пільги, не визначає обмеження їх застосування тільки для учасників бойових дій, зазначена пільга розповсюджується на всіх військовослужбовців, резервістів та військовозобов'язаних і діє з початку і до закінчення особливого періоду, натомість з листа Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України від 01.02.2019 р. N 321/722 банківські установи помилково роблять висновок про участь у бойових діях, як необхідну умову для застосування вищевказаної пільги (Ідеабанк та ОТП банк згідно звернень військовослужбовців).

У зв'язку з чим, Єдиною службою правової допомоги направлено відповідні звернення до Міністерства оборони України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України та НБУ щодо забезпечення відповідного роз'яснення для банківських установ.

 ОТП 1

Про результати реагування державних органів та НБУ буде повідомлено у наступних матеріалах з даної теми.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 32/08-19/І від 12.08.2019 року

 

 

banner right karta