ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ. ПРОХОДЖЕННЯ СЛУЖБИ

До Єдиної служби правової допомоги (далі Служба) надходять звернення щодо особливості призначення поліцейських на службу в іншій місцевості, зокрема наголошується про випадки, що такі призначення відбуваються без особистої згоди поліцейського.

Так, у квітні 2019 року поліцейський звернувся на гарячу лінію Служби щодо неправомірності, на його думку, наказу про призначення його для проходження служби в іншій місцевості без його згоди. Спеціалістами Служби було проаналізовано документи щодо призначення та встановлено, що документи з питань проходження служби було складено в порушення вимог ст. 62, 65 Закону України «Про Національну поліцію», статті 32 Кодексу законів про працю України, наказу МВС України від 23.11.2016  № 1235 «Про затвердження Порядку підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції».

Так, відповідно до пункту 8 частини 10 статті 62 Закону України «Про Національну поліцію», яка визначає гарантії професійної діяльності поліцейського, поліцейський може бути переміщений по службі залежно від результатів виконання покладених на нього обов`язків та своїх професійних, особистих якостей. В свою чергу під час прийняття наказу про призначення не встановлювались такі результати виконання покладених на поліцейського обов`язків та/або його професійні, особисті якості, які б давали підстави для переміщення його на іншу посаду.

Окрім того спеціальний Закон України «Про національну поліцію» встановлює підстави переміщення, які зазначені у частині 1 статті 65 Закону України «Про Національну поліцію» та порядок переміщення, який визначає за чиєю ініціативою таке переміщення відбувається. Таке переміщення може відбуватися - за ініціативою поліцейського або ініціативою прямих керівників (начальників), керівників інших органів (закладів, установ) поліції, які порушили питання про переміщення (ч. 8 ст. 65 Закону України «Про Національну поліцію»). При цьому Закон України «Про Національну поліцію» не визначає та не розкриває поняття «переміщення» та «переведення» на відміну від Кодексу законів про працю України. Так, відповідно до вимог статті 32 Кодексу законів про працю України, переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу та в інших випадках, передбачених законодавством.

Окрім того наказ про призначення був прийнятий на підставі доповідної записки начальника управління патрульної поліції, що не передбачено Порядком підготовки та видання наказів щодо проходження служби в поліції та Переліком документів з питань проходження служби, затвердженими наказом МВС України від 23.11.2016 року № 1235.


Учасниками Служби було надано правничу допомогу працівнику поліції при оскарженні в судовому порядку протиправного наказу про призначення на іншу посаду в іншій місцевості без згоди поліцейського.

В свою чергу, у зв’язку з невиконанням поліцейським протиправного наказу Департаментом патрульної поліції було призначено відповідне службове розслідування за результатами якого вирішено застосувати дисциплінарне стягнення до поліцейського у вигляді звільнення зі служби, про що видано відповідний наказ на підставі п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію». Зазначений наказ також було оскаржено в порядку адміністративного судочинства.

Окружний адміністративний суд м. Києва у справі 640/8183/19 визнав протиправним та скасував наказ Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про призначення на службу в іншій місцевості без згоди поліцейського. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2020 року рішення залишено без змін, ухвалою від від 17 березня 2020 року Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відмовлено у відкритті касаційного провадження за качаційною скаргою Департаменту патрульної поліції.

Відеозапис засідання апеляційної інстанції:

 

З урахуванням висновків у справі 640/8183/19 Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 08 липня 2020 року у справі № 640/13099/19  визнав протиправним та скасував наказ Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про звільнення у зв’язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби.

Висновок

Чинний Закон України «Про Національну поліцію» не визначає та не розкриває поняття «переміщення» та «переведення» поліцейського на проходження служби в іншій місцевості, не містить запобіжників щодо можливого зловживання керівним складом своїми повноваженнями на прийняння такого рішення, адже таке переведення не повинно бути прихованим покаранням.

Чинний закон не визначає умови забезпечення поліцейського у випадку такого переведення в іншу місцевість, а саме, яким чином поліцейському повинні бути забезпечені відповідні житлові умови з урахуванням його сімейного стану, а також компенсовані усі витрати, пов'язані з переїздом. Не визначено обмеження кількості таких переведень протягом служби.

Згідно ч. 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно призначення поліцейського на іншу посаду, яке супроводжується фактичним переведенням в іншу місцевість без наявності його особистої згоди є протиправним, оскільки таке призначення прямо суперечить положенням спеціального та загального законодавства.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 17/07-20/І від 17.07.2020 року

banner right karta