ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ЗАХИСТ ПРАВ ЖУРНАЛІСТІВ

Одним із спеціальних кореспондентів інформаційного агентства Єдина служба правової допомоги є Фімін Геннадій Анатолійович, який на систематичній основі здійснює збирання, одержання, створення інформації з метою її поширення.

Фімін Г.А. є внутрішньо переміщеною особою (з Луганської області), добровольцем був зарахований у 2014 році до лав ЗСУ, брав участь у бойових діях під час АТО у 2014-2015 р.р., має інвалідність ІІ групи. У зв’язку з чим, його журналістським завданням є висвітлення питань щодо захисту прав та інтересів учасників бойових дій (АТО, ООС) та внутрішньо-переміщених осіб. Фімін Г.А., як журналіст інформаційного агентства, має офіційну акредитацію Штабу ООС для роботи в зоні проведення ООС, дія якої систематично продовжується йому з вересня 2018 року по даний час.

Після звільнення з ЗСУ Фімін Г.А. по державній програмі для учасників бойових дій отримав вищу освіту за спеціальністю екологія та охорона навколишнього середовища. У зв’язку з чим, його спеціалізація як журналіста, була доповнена висвітленням питань дотримання екологічного законодавства органами держаної влади та громадянами.

20 травня 2021 року перебуваючи біля земельної ділянки, що розташована поряд з Варшавським шосе (знак смт. Немішаєве), Фімін Г.А., як журналіст, став свідком правопорушення пов’язаного з незаконною порубкою, пошкодженням та знищення лісових культур і молодняка, що супроводжувалось експлуатацією транспортного засобу (гусеничного трактору) без ідентифікаційних номерів. Також було пошкоджено бар’єрні автодорожні загорожі. Ділянка, на якій відбувались будівельні роботи, не була огороджена, були відсутні будь-які інформаційні матеріали (паспорт об’єкту будівництва). Були відсутні дозвільні документи на право видалення зелених насаджень. 

зображення viber 2021 06 05 19 43 41 зображення viber 2021 06 05 19 43 44
зображення viber 2021 06 05 19 44 38 зображення viber 2021 06 05 19 44 47

 

Про виявленні порушення Фіміним Г.А. було зроблено звернення в Нацполіцію на спецлінію 102. За результатами звернення прибув наряд поліції Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області. Працівники поліції використовували нагрудну камеру (технічний засіб, що має функції відеозапису) розміщений на однострої. У Фіміна Г.А. перебувало посвідчення журналіста у вигляді бейджу, поверх одягу. Фімін Г.А. представився журналістом та зробив офіційну заяву про виявлене правопорушення, попросив працівників поліції оформити заяву та викликати слідчо-оперативну групу для проведення огляду місця події з метою фіксації доказів. Разом з Фіміним Г.А. був присутній учасник АТО, громадський діяч Тимофеєв Євген Павлович.

Фото 1

Під час спілкування Фіміна Г.А. з поліцейськими до вказаної ділянки прибув депутат Немішаєвської селищної ради Холоденко Костянтин Петрович (за даними сайту селищної ради обраний від ПП «ВО Батьківщина»), який повідомив, що є співвласником земельної ділянки, на якій працювала спеціальна техніка. Незадоволений діями Фіміна Г.А., Холоденко К.П. почав йому погрожувати застосуванням насильства, дослівно промовивши (зі слів Фіміна Г.А.): «Ми тебе сьогодні вб’ємо та закопаємо». Після проголошення погроз Холоденко К.П. поїхав з зазначеного місця.

В результаті зазначених протиправних дій Фімін Г.А. зробив ще одне звернення на спецлінію 102 щодо погроз насильством журналісту у зв’язку із здійсненням ним законної професійної діяльності. Приблизно о 16.00 за вказаною адресою на офіційний виклик Фіміна Г.А. щодо погроз також прибули працівники СОГ відділення поліції № 2 Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області.

В цей же час до вказаної адреси прибули невідомі особи у цивільному одязі, серед яких був чоловік, що також повідомив, що є співвласником зазначеної земельної ділянки. Під час спілкування Фіміна Г.А. з працівниками поліції, невідомі особи, які прибули, в присутності всіх працівників поліції, почали застосовувати до Фіміна Г.А. насильство, а саме: однією з осіб було нанесено декілька ударів кулаком в голову від яких Фімін Г.А. втратив свідомість, після цього йому було нанесено удари ногами у голову та тулуб. При цьому працівниками поліції, які були свідками побиття журналіста, взагалі не вживались заходи щодо припинення кримінального правопорушення, що вчинялось.

Отямившись від нанесених ударів Фімін Г.А. попросив працівників поліції викликати медичні служби для отримання невідкладної допомоги, але ними це не було зроблено. В результаті чого Фімін Г.А. самостійно викликав медичні служби. Екіпаж швидкої допомоги, що прибув на виклик, доставив Фіміна Г.А. у лікувальний заклад - Київську обласну клінічну лікарню, де його було госпіталізовано до стаціонару, оскільки діагностовано закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку та забої обличчя та тулуба. Слід зазначити, що Фімін Г.А. має інвалідність ІІ групи саме з питань неврологічних травм отриманих в результаті захисту Батьківщини, а тому, нанесені удари в голову спричинили суттєвий розлад його здоров’я.

Перебуваючи у лікувальному закладі Фімін Г.А. неодноразово звертався на спецлінію 102 з проханням направити поліцейських з метою оформлення заяви щодо насильницьких дій по відношенню до журналіста, але зазначені виклики залишились без реагування. Лише 26.05.2021 року Фімін Г.А. зміг офіційно подати заяву про вчинене кримінальне правопорушення за статтею 345-1 ККУ «Погроза або насильство щодо журналіста» до Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві, яке розташовано поряд з лікувальним закладом. Заяву було зареєстровано за номером Ф-3171 від 26.05.2021 року. Натомість в порушення статті 214 КПК України станом на 02.06.2021 року відомості до ЄРДР за вказаною заявою від 26.05.2021 року не було внесено. У зв’язку з чим, Фімін Г.А. 02.06.2021 року звернувся із скаргою до Шевченківського районного суду м. Києва щодо бездіяльності органу досудового слідства та зобов’язання внести відповідні відомості до ЄРДР.

Слід зазначити, що депутат Немішаєвської селищної ради Холоденко К.П. коментуючи 24.05.2021 року вищевказані події Інтернет-виданню «360 Новини» повідомив недостовірну інформацію, що від Фімін Г.А. під час подій 20.05.2021 року перебував у нетверезому стані. 

Алкоголь Фімін Г.А. не вживає. З метою підтвердження зазначених обставин ним одразу 20 травня 2021 року було зроблено відповідні медичні дослідження.

Рисунок 1416

В результаті отриманих тілесних ушкоджень Фімін Г.А. перебував 14 днів у лікувальному закладі, про що складено відповідні медичні документи. Згідно виписки з історії хвороби Фімін Г.А. отримав: закриту черепно-мозкову травму, струс головного мозку, забій м’яких тканин голови в потиличній ділянці, забій м’яких тканин обличчя та правої ліктьової ділянки.

Довідка побої

З метою невідкладного зібрання доказів щодо насильства по відношенню до Фіміна Г.А. до Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області 22 травня 2021 року було направлено відповідний адвокатський запит з проханням надати відеоматеріали з нагрудних камер поліцейських, забезпечити їх збереження та повідомити про результати розгляду заяв Фіміна Г.А. про вчинене правопорушення. Вимушені констатувати, що уповноваженими особами районного управління поліції досі не отримано адвокатський запит з відділення поштового зв’язку за місцем видачі (доставлено 25.05.2021 року).

Примітка: У відповідності до ч. 1 статті 18 закону України «Про Національну поліцію» поліцейський серед іншого зобов’язаний неухильно дотримуватися Присяги поліцейського, поважати і не порушувати прав і свобод людини; надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень. Згідно статті 12 Дисциплінарного статуту  Національної поліції України дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов’язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

В результаті невиконання вимог вказаних законів працівниками Бучанського районного управління поліції ГУНП в Київській області, допущено вчинення кримінального правопорушення за ч. 2 статті 345-1 ККУ «Погроза або насильство щодо журналіста», а також поліцейськими не вжито заходи щодо припинення та документування адміністративних правопорушень пошкодження лісових насаджень та автодорожніх загорож.

Невиконання вимог вказаних законів та вимог КПК України працівниками Шевченківського УП ГУ НП у м. Києві спричинило грубе порушення вимог статті 214 КПК України.

Заходи

З метою забезпечення належного реагування, проведення об’єктивного та невідкладного службового розслідування по фактах бездіяльності поліцейських Бучанського районного управління поліції ГУ НП в Київській області направлено відповідне інформування до ГУ НП у Київській області. 

З метою організації належного контролю за діяльністю територіальних підрозділів Нацполіції направлено відповідне повідомлення до МВС України та Нацполіції України.  

З метою організації належного процесуального контролю та подальшого забезпечення об'єктивного досудового слідства у кримінальному провадженні за фактом злочину «Погроза або насильство щодо журналіста» направлено відповідне повідомлення до Генерального прокурора.

Також щодо факту насильства по відношенню до журналіста поінформовано Раду з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України, Консультативну раду з питань забезпечення гарантій прав і основоположних свобод осіб, які брали участь у захисті України, Комітет Верховної Ради України з питань свободи слова, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Мінветеранів.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Денис Юлійович

порядковий номер випуску і дата його виходу: 10/06-21/І від 06.06.2021 року

 

 

banner right karta