ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

До інформаційного агентства «Єдина служба правової допомоги» надходять непоодинокі звернення від громадян стосовно порушення, визначених процесуальним законодавством, строків розгляду справ судом. Саме вказується на відкриття провадження та призначення першого розгляду справи, відкладення розгляду справи чи оголошення перерви у терміни понад два-чотири місяці, у деяких випадках понад півроку.

Відпрацювання інформації:

Спеціалістами «Єдиної служби правової допомоги» в спеціалізації Адміністративне право та Конституційне право, на основі матеріалів судового оскарження протиправної бездіяльності органів державної влади, яке супроводжується учасником Служби - Адвокатським об'єднанням "Адвокатський центр", відпрацьовано отриману інформацію та за результатами відпрацювання складено відповідну Аналітичну довідку.

За результатами відпрацювання встановлено, що в судах першої інстанції суттєво збільшилась кількість суддів, які не здійснюють правосуддя, у зв'язку з закінченням п'ятирічного терміну повноважень, зазначене призвело до збільшення навантаження розгляду справ на решту суддів, що відповідно негативно вплинуло на тривалість розгляду судових справ.

Збільшення кількості суддів, які не здійснюють правосуддя, у зв'язку з закінченням п'ятирічного терміну повноважень, відбулось в результаті відсутності розгляду Верховною Радою України проектів Постанов про обрання суддів безстроково протягом 2015-2016 р.р. 

"Єдиною службою правової допомоги" отримано інформацію від судів першої інстанції міста Києва щодо кількості суддів, які не здійснюють правосуддя у зв'язку із закінченням п'ятирічного терміну повноважень:

Назва суду (посилання на відповідь)

Штатна

кількість суддів

Кількість суддів,

які не здійснюють правосуддя у зв'язку

закінченням п'ятирічного терміну 

Кількість вакансій
Окружний адміністративний суд Києва 51 32  
Господарський суд міста Києва 80 27  
Деснянський 31 10 7
Дніпровський 31 8  
Печерський  36 10 7
Подільський  21 6 2
Святошинський  34 8  
Шевченківський 42 12  
Оболонський 29 10  
Дарницький 29 8  
Голосіївський 26 7 2
Солом'янський 28 10  

Гарантія розгляду справ упродовж розумного строку зумовила вироблення позиції Європейського Суду щодо необхідності існування у національному праві спеціальних правових інструментів, за допомогою яких заявник міг би оскаржити тривалість судового провадження та прискорити його. Так, у справі "Кудла проти Польщі" Європейський Суд констатував порушення статті 13 Конвенції, оскільки заявник не мав у своєму розпорядженні ефективного національного засобу правового захисту, за допомогою якого він зміг би відстояти своє право на "судовий розгляд упродовж розумного строку" відповідно до параграфу 1 статті 6 Конвенції. Наслідком відсутності зазначених правових механізмів стало також те, що заявник не міг отримати належну компенсацію за шкоду, завдану перевищенням розумних строків розгляду його справи.

Висновки

Держава є відповідальною за додержання національними судами розумних строків розгляду справ. Тому, важливим у цьому процесі є діяльність з повного укомплектування суддівського корпусу.

Українське законодавство поки що не передбачає права учасників процесу оскаржувати надмірну тривалість провадження у справі та не гарантує права на відшкодування шкоди, завданої внаслідок необґрунтованого затягування розгляду справи в суді.

Багато європейських країн вже почали формувати механізми захисту прав осіб від надмірної тривалості розгляду справ у національних судах з метою приведення внутрішнього законодавства у відповідність до вимог Конвенції. На виконання Рішення Європейського Суду у справі “Кудла проти Польщі” у Польській Республіці прийнято Закон "Про порушення права сторони на розгляд справи без необґрунтованої затримки судового розгляду". В Італії також діє так званий Закон Пінто, який передбачає національні засоби правового захисту у разі порушення розумної тривалості судового розгляду. Згідно з цими законами, заява про відшкодування шкоди, завданої порушенням строків розгляду справи, подається до суду вищого рівня щодо того судового органу, який допустив порушення. За наслідками розгляду заяви суд може ухвалити рішення про задоволення вимог та визнання факту порушення строків розгляду справи та відшкодування особі завданої шкоди.

У зв’язку з чим Службою буде проведено соціально-правове дослідження на тему: «Втрачені можливості як результат надмірної тривалості судового розгляду»

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва: Інформаційне агентство «Єдина служба правової допомоги»

Відомості про засновника (співзасновників): за посиланням

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 07/04-17/ІНФО від 03.04.2017 року. Оновлення інформації 14.04.2017 року. 

banner right karta