На гарячу лінію Єдиної служби правової допомоги надходять непоодинокі звернення від військовослужбовців стосовно питань інформаційної безпеки навколо учасників Антитерористичної операції (далі АТО). Зокрема, вказується на повідомлення журналістами деяких ЗМІ, без дозволу військовослужбовця його особистих даних, розголошення даних про їх особисте життя.
З урахуванням особливостей проведення АТО військовослужбовці, особливо ті, хто є уродженцями Луганської та Донецької областей, бачать загрозу для себе та своїх родичів у розголошенні особистих даних та їх використанні у засобах ЗМІ.
З даного приводу спеціалістами інформаційного агентства було перевірено отриману інформацію та опрацьовано зазначені звернення. За результатами проведеного аналізу складено відповідну Аналітичну довідку.
За результатами встановлено:
До інформації про особисте та сімейне життя військовослужбовця (персональні дані про нього) відносяться будь-які відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована, а саме: національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров’я, матеріальний стан, адреса, дата і місце народження, місце проживання та перебування тощо, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім’ї, а також відомості про події та явища, що відбувалися або відбуваються у побутовому, інтимному, товариському, професійному, діловому та інших сферах життя військовослужбовця.
Розповсюдження таких даних без дозволу військовослужбовця забороняється.
У разі порушення цих вимог кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації, в тому числі, відшкодування завданих матеріальних збитків.
Як приклад наводяться матеріали: Адвокатського об’єднання «Адвокатський центр», яке є учасником Єдиної служби правової допомоги, щодо судового оскарження дій журналістів, які всупереч забороні військовослужбовця, опублікували його особисті дані в друкованому ЗМІ та Інтернет виданні, що спричинило негативні наслідки для військовослужбовця та членів його родини.
Так, в друкованому виданні газети «Сегодня» та в мережі Інтернет www.segodnya.ua, що належать ПрАТ «Сьогодні Мультимедіа»,було розміщено статтю стосовно військовослужбовця, який перебував на лікуванні у військовому госпіталі із зазначенням даних, які ідентифікує його як конкретну особу. Зокрема, у статті зазначено, що військовослужбовець є учасником АТО, луганчанин, якого звати Геннадій, він є розвідником, перебуває на службі під командуванням полковника Ігоря Гордійчука, був поранений під Саур-Могилою, до війни займався бізнесом, транспортом, його теща проживає у Луганську та працює на шахті.
Військовослужбовець зазначає, що він просив журналіста не використовувати його інформацію для публікації, проте журналіст, скориставшись його станом після операції, отримав подробиці його особистого життя, використав їх у своїй статті, яка була опублікована ПрАТ «Сьогодні Мультимедіа» в газеті «Сегодня».
В результаті публікування такої інформації, яка є доступною на окупованій території України в Луганській області, родичам військовослужбовця, які проживали на цій території, почали надходити повідомлення з погрозами фізичної розправи та знищення майна належного військовослужбовцю. Вказані дії стали підставою для залишення місця проживання родичам військовослужбовця, в результаті чого належне йому майно було знищено особами причетними до терористичної організації «ЛНР».
З метою захисту прав військовослужбовця спеціалістами Адвокатського об’єднання «Адвокатський центр» було підготовлено та подано до Солом’янського районного суду позов про визнання дій журналіста ПрАТ «Сьогодні Мультимедіа» протиправними та зобов’язання вчинити дії щодо видалення публікації.
Рішенням у справі № 760/9778/15-ц позов було частково задоволено та визнано протиправними дії журналіста щодо отримання конфіденційної інформації стосовно військовослужбовця та передачі її ПрАТ «Сьогодні Мультімедіа» без дозволу військовослужбовця, також зобов’язано видалити відповідну публікацію з Інтернет видання www.segodnya.ua.
Рішення було залишене без змін судами апеляційної та касаційної інстанції.
В даний час, з метою відшкодування матеріальних збитків завданих протиправними діями журналіста ПрАТ «Сьогодні Мультімедіа», факт протиправності яких підтверджено у судовому порядку, в інтересах військовослужбовця подано майновий позов до ПрАТ «Сьогодні Мультімедіа».
Також подано відповідне повідомлення про скоєння злочину, в порядку статті 214 КПК України, стосовно осіб терористичної організації «ЛНР», якими було знищено майно військовослужбовця.