ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

 ПОДАТКОВЕ ПРАВО. ПДВ. СМКОР

Преамбула:

Зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), як новий механізм боротьби із зловживанням в сфері обігу ПДВ започатковано у 2017 році.

У зв’язку з масою скарг платників податків щодо зловживань зі сторони органів ДФС та визнання дій протиправними у судовому порядку у грудні 2017 році діючий механізм було скасовано законом № 2245-VIII від 07.12.2017 та визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. При цьому поняття "відмова реєстрації ПН/РК" було із закону вилучено. 

Відповідальним за розробку нормативних підстав для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) є Міністерство фінансів України.   

за матеріалами Єдиної служби правової допомоги встановлено:

- Міністерством фінансів України при розробці проекту нормативно-правового акту не виконано вимоги Податкового кодексу щодо нормативного визначення підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, чим було порушено вимоги ч. 2 статті 19 Конституції України, п. 201.16, статті 201 Податкового кодексу України.

- Зауваження та застереження Міністерства юстиції, Державної регуляторної служби України під час розробки проекту постанови Уряду не були враховані Мінфіном у лютому 2018 року, що свідчить про свідоме невиконання органом влади вимог закону.

- Підставами для зупинення реєстрації податкових накладних є "критерії ризиковості платника податків, ризиковості здійснення операцій" (Критерії), які у 2018 році були визначені листами ДФС України, і не є нормативними актами. 

- Про можливі негативні наслідки в результаті порушення закону було наголошено в засобах масової інформації та інформуваннях інформагентства «Єдина служба правової допомоги», які неодноразово направлялись до Мінфіну та ДФС з березня 2018 року по березень 2019 року.   

- Мінфін офіційно в лютому та квітні 2018 року повідомив Державній фіскальній службі про необхідність розробки та подання проекту нормативного акту (Критеріїв) для подальшого затвердження в установленому порядку. ДФС проігноровано зазначені повідомлення, Мінфіном не вжито заходи контролю. 

- Мінфіном у липні 2018 року було самостійно розроблено проект наказу, який затверджував критерії, як підставу зупинення реєстрації податкових накладних, проект наказу було погоджено в вересні 2018 року Державній регуляторній службі, але подальша робота з нормативним актом була зупинена.

- Платники ПДВ та їх контрагенти несуть матеріальні збитки у зв'язку з безпідставним зупиненням та відмовою реєстрації ПН/РК. 

- Під час судового оскарження протиправних дій органів ДФС щодо зупинення та відмові реєстрації ПН/РК органами ДФС витрачаються значні бюджетні кошти у якості сплати судового збору, при цьому основне навантаження відбувається на регіональні підрозділи ДФС. 

Детально викладено у матеріалі:

 

Відпрацювання дій відповідального органу влади:

  • В результаті того, що Критерії, як підстави для зупинення реєстрації податкових накладних не затверджені будь-яким нормативним актом зупинення реєстрації у судовому порядку визнається протиправним.
  • Органами ДФС України витрачаються значні суми бюджетних коштів на оплату судового збору у судових справах по яких заздалегідь дії органів ДФС України є протиправними, оскільки керівництвом Міністерства фінансів України, всупереч закону та службовим повноваженням, не забезпечено видання належного нормативно-правового акту.
  • По встановленим випадкам судових справ протиправно витрачено бюджетних коштів органами ДФС у загальній сумі понад 2 млн. грн., окремо відібрано декілька справ, які зазначено в повідомленні про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 статті 367 ККУ направленого в Державне бюро розслідувань, сума збитків по відібраним справам складає - 90 743 грн.  
  • Службові особи Міністерства фінансів мали реальну можливість виконати належним чином свої обов'язки в зв’язку з наявністю  об'єктивних та суб'єктивних факторів.

Детально викладено у матеріалі: 

ПРАВОМІРНІСТЬ ЗУПИНЕННЯ РЕЄСТРАЦІЇ ПОДАТКОВИХ НАКЛАДНИХ. РЕЗУЛЬТАТИ ВІДПРАЦЮВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ МІНІСТЕРСТВА ФІНАНСІВ

Вжиті заходи щодо протиправного підзаконного акту: 

В окружному адміністративному суді м. Києва розглядається адміністративний позов (справа № 826/12108/18) платника ПДВ до відповідача - Кабінету Міністрів України, треті особи – Міністерство фінансів, Державна фіскальна служба України. Про  визнання протиправними та такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, з відповідним визнанням нечинними, положення нормативно-правового акту визначені пунктами п. 10, п. 20, п. 21, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ № 117 від 21 лютого 2018 р. «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Детально викладено у матеріалі: ЩОДО ВИЗНАННЯ ПРОТИПРАВНИМИ ОКРЕМИХ ПОЛОЖЕНЬ ПОСТАНОВИ № 117 ВІД 21.02.2018 РОКУ

 

Результати проведеної роботи:

Державним бюро розслідувань внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом службової недбалості керівництва Міністерства фінансів, якими не забезпечено своєчасне розроблення Критерїів ризиковості платника податків, критеріїв ризиковості здійснення операцій, що призводить до визнання зупинення реєстрації податкових накладних у судовому порядку протиправними та завдає збитків державному бюджету.

Витяг з ЄРДР внесення 367 1 Мінфін

 

Сучасний стан проблеми: 

За даними Громадської спілки "Бізнес Хелп" в матеріалі Оксани Згур'євої "СМКОР-2019. Чудовище на прощание бизнесу от КМУ" Міністерство фінансів лише посилює реалізацію протиправного механізму зупинення та відмови реєстрації податкових накладних погіршуючи становлення платників податків.

 

Платникам податків!

Якщо Вашому підприємству зупинено реєстрацію та/або відмовлено у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування повідомляйте про зазначені факти на гарячу лінію Єдиної служби правової допомоги за номером 0-800-21-3222.

Факти порушення прав платників податків, яким нанесено матеріальні збитки в результаті протиправного зупинення реєстрації податкових накладних, можуть бути направлені слідчому підрозділу ДБР для перевірки під час досудового слідства у вищезазначеному кримінальному провадженню, адже за диспозицією статті 367 ККУ завдання істотної шкоди може відбуватись не тільки охоронюваним законом державним інтересам, а також інтересам окремих юридичних осіб.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 15/05-19/ІНФО від 24.05.2019 року

banner right karta