АНТИШАХРАЙСТВО. БЛАГОДІЙНІСТЬ
(у програмі приймає участь керівник Єдиної служби правової допомоги Денис Осмоловський).
#БЛАГОДІЙНІСТЬ БЕЗ ШАХРАЙСТВА
Українським форумом благодійників реалізується інформаційний проект #БЛАГОДІЙНІСТЬ БЕЗ ШАХРАЙСТВА, метою проекту є всеукраїнська інформаційна кампанія направлена на максимальну інформованість громадян про діяльність благодійних організацій, їх прозорість, публічність та підзвітність, з метою запобігання шахрайським діям в сфері благодійної діяльності.
Спеціалістами Єдиної служби правової допомоги, в рамках даного проекту, проводились інформаційно-правові тренінги «Запобігання шахрайським діям під час публічного збору благодійних пожертв» підготовлені для працівників Національної поліції України.
Протягом вересня — грудня 2018 року, проведено інформаційно-практичні тренінги для працівників оперативних та слідчих підрозділів органів Національної поліції із запобігання шахрайству під час благодійної діяльності. Тренінги відбулися на Донеччині, Вінниччині, Херсонщині, Одещині та Запорізькій області.
Детально: ТРЕНІНГ ІЗ ЗАПОБІГАННЯ ШАХРАЙСТВУ ПІД ЧАС ПУБЛІЧНОГО ЗБОРУ БЛАГОДІЙНИХ ПОЖЕРТВ
В рамках антишахрайської інформаційної кампанії за сприяння КМДА було забезпечено друк інформаційних флаєрів, які розповсюджено в Центрах надання адміністртивних послуг, в районних адміністраціях, серед громадян. А також розміщення зовнішньої соціальної реклами на метролайтах та сітілайтах у Києві.
Щодо проблемних питань з якими стикаються працівники поліції під час виявлення та розслідування шахрайських схем у сфері благодійності.
Основними проблемними питаннями є:
- Необізнаність населення у питаннях діяльності благодійних фондів.
- Небажання завчасно перевіряти громадянами інформацію щодо благодійних організацій, яким надаються пожертви.
- Відсутність дієвого інформаційного забезпечення щодо діяльності благодійних організацій. Відсутність інформування зі сторони державних установ (органів соціального захисту населення, територіальних підрозділів пенсійного фонду).
- Значна кількість шахрайських злочинів вчиняється у відношенні осіб пенсійного віку, шахраї користуються безпорадністю та необізнаністю такої категорії населення.
- Складність для працівників поліції у своєчасному документуванні протиправних шахрайських дій, отриманні доказів через дозвіл суду, що спричиняє надмірне затягування строків досудового розслідування, як наслідок втрату необхідних доказів, своєчасності слідчих дій, довіри населення. Зазначене пов’язано з необхідністю отримання конфіденційної інформації від операторів мобільного зв’язку, банківських установ.
- Працівниками поліції підтверджено, що процесуальним шляхом довести, що винна особа ще в момент заволодіння цим майном мала мету його присвоїти дуже складно, а іноді майже не можливо, адже підозрюваними особами обирається позиція щодо: зміни часу надання допомоги, впливу зовнішніх факторів (умов) на своєчасність передачі коштів, при відсутності обліку необхідністю накопичення певної суми коштів, необхідністю визначення певних бенефіціарів. Вищезазначені обставини, ускладнюють можливість не тільки притягнення до кримінальної відповідальності винних осіб і особливо організаторів злочинної схеми, а й створюють складнощі для виявлення таких злочинів.
- Натомість правоохоронці підкреслюють, що незначні суми пожертв, які привласнюються шахраями, спричиняють розслідування проваджень за злочинами незначної тяжкості, результатом розгляду яких є судові вироки з умовними термінами покарання. Такий результат відповідно впливає на поведінку злочинців, які не зупиняються на здійсненні шахрайства, а лише використовують досвід з метою унеможливлення їх подальшого документування та притягнення до відповідальності за скоєння злочинів. У зв’язку з чим, працівники поліції підтримали висновки, що ефективними засобами боротьби із шахрайськими діями у сфері публічного збору коштів може бути ефективний збір оперативної інформації щодо протиправної діяльності, а також превентивні заходи, в тому числі, направлені на публічний інформаційний супровід діяльності благодійників, із безпосереднім залученням до даного процесу правоохоронними органами, органів державної влади, представників постійних, реально діючих благодійних організацій, засобів масової інформації, волонтерів, громадських активістів.
Висновки та пропозиції:
Враховуючи вищевикладене, на підставі проведених заходів, спеціалісти Служби вважають, що максимальна інформованість населення щодо схем, засобів та способів шахрайських дій у сфері благодійної діяльності, і не тільки, може сприяти у запобіганні скоєння злочинів у цій сфері.
Існує нагальна потреба щодо інформованості про діяльність перевірених благодійних організацій у регіонах України для населення, і особливо для державних органів, правоохоронних органів. Також, обов’язковою умовою забезпечення ефективності цих процесів є максимальне залучення до інформування громадян державних органів які працюють з населенням, особливо з соціально незахищеними верствами (пенсіонерами), а саме органів соціального захисту, пенсійного забезпечення, державних адміністрацій, центрів надання адміністративних послуг.
Зазначені висновки та пропозиції направлено до МВС, Нацполіції, обласних адміністрацій та у м. Києві.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номер нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Вихідні дані продукції інформаційного агентства:
Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням
ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.
порядковий номер випуску і дата його виходу: 22/06-19/ІНФО від 16.06.2019 року