ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО ТА ПРОЦЕС

Інститут адвокатури в Україні, як сторони захисту в судовому процесі, покладає на адвоката обов’язок виявляти фактичні дані, збирати докази, надавати їм оцінку та представляти їх в суді в своїй правовій позиції. Якість та об’єктивність зібраних даних є запорукою об’єктивної та справедливої позиції у судовому процесі. Зазначене вимагає від адвоката уваги до деталей, особливостей, інколи специфічного досвіду, і особливо часу, якого в сучасних реаліях доволі часто стороні захисту не вистачає. 

Діючий закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначає «захист» - як вид адвокатської діяльності, наділяючи лише адвоката можливостями реалізації захисної функції. Згідно закону, адвокат має право на помічника, який виконує доручення адвоката у справах, що знаходяться у провадженні адвоката, крім тих, що належать до процесуальних повноважень (прав та обов’язків) адвоката. По суті, згідно чинного законодавства, помічник є підручним адвоката, який лише допомагає у виконанні певних дій і має право бути тільки присутнім при проведенні процесуальної дії, не являючись її учасником. 

 

Розглянемо особливості діяльності адвокатури в США

Наприклад, процесуальне законодавство Сполучених Штатів Америки забороняє адвокату безпосередньо отримувати свідчення від свідків, оскільки в такому випадку адвокат сам стає свідком певних подій. Для виконання таких дій існує така незалежна інституція, як ПРАВОВІ РОЗСЛІДУВАЧІ (Legal Investigators), інколи їх ще називають «слідчі захисту».

Правовий розслідувач - це особа, яка пройшла навчання з техніки виявлення фактів і судових процедур, він проводить спілкування з потенційними свідками, потенційними сторонами судового процесу і здійснює пошук доказів, будь то свідчення, документальне чи фізичне. Метою є збирання якомога більш повної фактичної картини ситуації.

 

Сумлінне розслідування слідчого є необхідним для компетентного і успішного адвоката, а також для ефективного здійснення правосуддя. Недарма девізом Національної асоціації правових розслідувачів в США є «Без правдивих фактів не може бути справедливості»nalionline.org

З метою порівняння особливостей діяльності адвокатури в Сполучених Штатах Америки та в Україні, зокрема, з’ясування особливостей діяльності «слідчих захисту», сторони обвинувачення, суду присяжних, тощо, інформаційним агентством «Єдина служба правової допомоги» було організовано спілкування адвокатів та спеціалістів у сфері права з України з досвідченою адвокатесою з США Ольгою Келлі (Olga Kelley), яка має багаторічний досвід роботи в сфері кримінального захисту в США.

 
Як повідомила пані Ольга:

«Приватні слідчі захисту у кримінальних справах виконують ті ж самі функції, що і штатні слідчі в офісах державних захисників - розслідування, збирання речових доказів і опитування свідків, але вони не є держпрацівниками. Вони мають професійні ліцензії і зазвичай відкривають свої власні офіси, тобто працюють самі на себе. Вони можуть працювати на адвокатів, що займаються цивільними справами. Ці слідчі, ми їх називаємо legal investigators, або мають контракти з цими conflicts panels, як і адвокати, тобто вони отримають оплату, а не зарплату, за справи, на які суд призначає адвокатів для бідних людей, або їх наймають приватні адвокати, яких в свою чергу наймають заможніші клієнти. До речі ці слідчі, як і адвокати, можуть в один і той самий час мати і контракти з цими групами конфліктного захисту (conflicts panels) і працювати з адвокатами в тих справах, де адвоката наймають самі клієнти. Цих слідчих наймає, або сам адвокат і платить за послуги із свого офісу, або сам підзахисний (за порадою адвоката) і оплату слідчому робить сам підзахисний. Свідки з обох сторін мають право відмовитись від співпраці, як і з слідчими прокуратури, так і слідчими від державного захисника, чи приватними слідчими.

Тобто для того, щоб правосуддя дійсно представляло собою збалансовану систему двох сторін (ну не просто ж так зображено ваги на емблемі правосуддя),  якщо прокуратура має слідчих, то повинен мати і захист. І не важливо, чи це державний захисник, чи приватний. Справи можуть бути ті, де звинувачених захищає державний адвокат (public defender), або ті, в яких адвокатів призначає суд (court appointed cases), або ті, де приватний адвокат або адвокатська фірма найнятий звинуваченим (retained attorneys or attorney firms). Слідчі в цих усіх справах виконують одну й ту саму роботу - розслідування, збір речових доказів і працюють з свідками, просто одні отримують зарплатню від державних установ, а інші оплату від суду, адвокатів, або ж самих звинувачених. Зазвичай їх не називають legal investigators, або просто investigators, або investigators from public defender office, або private investigator - тобто в залежності від того, як вони отримують зарплату, чи оплату. Адвокат, і слідчий захисту працюють на клієнта, це ж і є сторона захисту.

В США сторони зобов'язані представити одна одній все те, що буде ними використано в суді з присяжними - речові докази, покази свідків і т.д. Обидві сторони зазвичай мають більше і речових доказів і показів, ніж вони будуть використовувати в суді. Наприклад, зі сторони захисту слідчий зібрав покази п’яти свідків, але адвокат буде використовувати тільки покази трьох з них, то він не зобов'язаний подавати в прокуратуру покази всіх п’яти, тільки 3-ох. 

Якщо слідчий захисту збирає покази у свідків прокуратури, то захист не зобов'язаний саме ці покази слідчому від захисту подавати в прокуратуру. І якщо ці покази дуже відрізняються від тих показів, що ці свідки надали чи поліція, чи прокуратурі (а це все зафіксовано у поліцейському рапорті), то захист викликає свого слідчого захисту, як свідка в суд, і показує присяжним, що даний свідок дав різні покази різним людям і йому вірити не можна (це називається процедура імпічменту).

Помічники адвоката у нас пишуть для адвокатів аргументи, вивчають прецедент, щоб написати ті аргументи, ходять під наглядом адвоката і при наявності сертифікат, що вони допускається як помічники на судові засідання, в суд і т.д.». 

Відео інтерв’ю з пані Ольгою. В якому зокрема розкриваються особливості діяльності адвокатів в США, діяльність слідчих захисту, суду присяжних, з прикладами справ, в тому числі, розслідування спеціального прокурора (справа Манафорта).

 
 
частина І

частина ІІ

Коментар Єдиної служби правової допомоги:

В Україні з 2017 року існує спроба запровадити приватну детективну діяльність згідно проекту закону "Про приватну детективну (розшукову) діяльність". Даний законопроект у грудні 2018 року не зміг подолати в сесійній залі Верховної Ради України зауваження Президента України, а тому запровадження такого інституту відкладається не невизначений термін. Згідно даного проекту закону приватна детективна (розшукова) діяльність здійснюється з метою пошуку, збирання та фіксації інформації, розшуку предметів, майна, людей і тварин, встановлення фактів та з’ясування різних обставин на замовлення замовника та згідно з договором про надання приватних детективних (розшукових) послуг.

На думку спеціалістів Єдиної служби правової допомоги, прогресивною новелою підвищення ефективності діяльності сторони захисту в судовому процесі в Україні могло б стати запровадження, аналогічно існуючого в США, інституту правових розслідувачів (слідчих захисту). Підґрунтям для запровадження такого інституту може стати закон "Про приватну детективну (розшукову) діяльність" адаптований, з урахуванням міжнародного досвіду, для забезпечення об'єктивності збору доказів та встановлення фактів, в тому числі, для сторони захисту. 

 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва: Інформаційне агентство «Єдина служба правової допомоги»

Відомості про засновника (співзасновників): за посиланням

Автор: Денис Осмоловський - директор інформаційного агентства 

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 01/01-19 від 20.01.2019 року

banner right karta