ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

До Єдиної служби правової допомоги надходять непоодинокі звернення від громадян (громадських активістів та волонтерів) з пропозиціями проведення інформаційного дослідження стосовно можливих наслідків порушення строків розгляду справ судом.

Попередні матеріали:

1. За висновками спеціалістів Служби надмірна тривалість розгляду справ у суді призводить до порушення п. 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також до втрати громадянином низки своїх правових можливостей, в тому числі, можливості реалізувати своє право на захист Інформаційний матеріал щодо порушення права на розгляд справи судом упродовж розумного строку.

2. На прикладі матеріалів учасника Служби - Адвокатського об'єднання "Адвокатський центр" було складено Аналітичний матеріал щодо порушення права на розгляд справи судом упродовж розумного строку (за посиланням).

 
Відпрацювання:
 
З метою визначення негативних наслідків порушення права на розгляд справи у продовж розумного строку та причин виникнення такого порушення спеціалістами Служби здійснено відповідне відпрацювання за результатами якого встановлено наступне:

Наслідки для діяльності правоохоронних органів:

Правоохоронний орган

Наслідки (короткий зміст / посилання на відповідь)

Спеціалізована антикорупційна прокуратура

Створюються негативні наслідки для реалізації правоохоронними органами своїх функцій. Наведено приклади порушення строків розгляду конкретних справ.

Відповідь за посиланням.

Головне слідче управління ДФСУ

Недотримання строків судового розгляду клопотань вкрай негативно впливає на результати розслідування.

Відповідь за посиланням.

Головне слідче управління Національної поліції 

Наведено зміст постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 11

Відповідь за посиланням.

Служба безпеки України

Запит відправлено 27.04.2017 року. Відповідь не надано.


Наслідки для громадян:

Єдиною службою правової допомоги проведено відповідне соціально-правове дослідження, яке було анонсовано в інформаційному матеріалі «Втрачені можливості як результат надмірної тривалості судового розгляду»В ході якого визначалось які негативні наслідки у вигляді втрачених можливостей отримано громадянами.  

У проведенні анонімного опитування, приймали участь учасники Служби, волонтери, студенти правники на громадських засадах, зокрема, студенти Навчально-наукового інституту права УДФСУ та Навчально-наукового Юридичного інституту НАУ.

В ході дослідження було опитано близько 200 респондентів, опитування відбувалось біля всіх районних судів міста Києва, окружного адміністративного суду міста Києва та господарського суду м. Києва. За результатами опитування встановлено:

30 % справ опитаних респондентів розглядаються з порушенням строків визначених процесуальним законодавством.

30 % справ мають призначення першого розгляду із порушенням визначеного кодексом строку розгляду.

40 % опитаних респондентів, у яких порушено строки розгляду справ вважають, що причиною є дії суду.

На питання Чи призвела надмірна тривалість розгляду справи до втрати будь-яких можливостей? Якщо так, які можливості було втрачено? Опитані респонденти надали наступну інформацію:

Втрачений час – 30 % 

Понесені матеріальні витрати – 15% 

Неможливість користуватись майном – 5 % 

Упущена вигода – 20 %. 

Наслідки для суддів:

Службою направлено запит до Вищої ради правосуддя з проханням повідомити чи є підставою для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, в порядку дисциплінарного провадження згідно із статтею 106 Закону «Про судоустрій і статус суддів», факт призначення судового розгляду справи, під час відкриття провадження, здійснене суддею з порушенням встановлених законодавством процесуальних строків розгляду справ.

За результатами опрацювання запиту Вищою радою правосуддя повідомлено, що однією із підстав притягнення судді до дисциплінарної відповідальності є безпідставне затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку встановленого законом.

(Повна відповідь Вищої ради правосуддя за посиланням).

Наслідки порушення норм міжнародного права:

Отримано інформацію від учасника Служби Адвокатського об'єднання "Адвокатський Центр"  щодо оскарження протиправних дій органів державної влади. 

По матеріалах встановлено: у зв’язку з призначенням суддею Окружного адміністративного суду розгляду справи з порушенням строків визначених ч. 1 статті 122 КАСУ, позивачем подано апеляційну скаргу щодо незаконності ухвали про відкриття провадження в частині призначення дати розгляду справи. Але Київським апеляційним адміністративним судом відмовлено у відкритті провадження з причини, що оскарження ухвал про відкриття провадження не передбачено КАСУ.

Касаційну скаргу на зазначене рішення апеляційного суду також залишено без задоволення з тих самих причин.

У зв’язку з тим, що призначення розгляду справи з порушенням визначених строків є прямим порушенням п. 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, спеціалістами Адвокатського Центру в інтересах позивача подано скаргу до Європейського суду з прав людини.  

Наслідки при вирішенні суспільно важливих питань:

Єдиною службою правової допомоги отримано інформацію у позивачів, які займаються волонтерською діяльністю, зокрема, ГО «Ініціатива Е+», БО «Святої Покрови», щодо оскарження протиправності дій органу державної влади – Міністерства соціальної політики України і порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку.

Також отримано інформацію від колишнього працівника МВС щодо перерахування пенсійних виплат та колишнього працівника ДСНС щодо незаконної відмови у наданні статусу учасника бойових дій по фактах порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку..

Результати у відеоматеріалі:

Наслідки судової реформи:

Не прийняття Верховною Радою України протягом 2015 - 2016 р.р. постанов про призначення суддів призвело до збільшення навантаження з розгляду справ в решти суддів Окружного адміністративного суду міста Києва, та, відповідно, негативно вплинуло на тривалість розгляду справи позивача, чим порушено його право на розгляд справи упродовж розумного строку, такого висновку прийшов Позивач, який звернувся з позовом до Верховної Ради про:

- визнання протиправною бездіяльності Верховної Ради України, яка полягає у не розгляді проектів Постанов про обрання суддів;

- стягнення з Верховної Ради України моральної шкоди завдану протиправною бездіяльністю у розмірі 3222 грн.
 
Постановою від 29 травня 2017 року у справі № 800/90/17 Позивачу відмовлено з підстав того, що начебто позивачем не зазначено та не доведено, яким чином бездіяльність Верховної Ради України, яка полягає у не розгляді проектів Постанов про обрання суддів порушує його права.

Причини:

Згідно постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року № 11 матеріали судової практики свідчать про те, що основними причинами порушення процесуальних строків є недоліки в діяльності судів, пов'язані насамперед із незадовільною організацією судового процесу.

В свою чергу з прикладу судової справи щодо визнання протиправною бездіяльності Верховної Ради України у справі № 800/90/17  вбачається, що представником позивача було направлено лист № 0512/16 від 05.12.2016 року з проханням письмово повідомити причини у зв'язку з чим розгляд справ призначається з порушенням строків визначених ч. 1 ст. 122 КАС України. На даний запит від Окружного адміністративного суду міста Києва було отримано відповідь від 11.01.2017 року № 02.2-18/17/17, згідно якої повідомлялось, що станом на час виконання запиту зі штатної чисельності суддів - 51 од., правосуддя здійснюють лише - 17 од., тобто менше 30% від загальної чисельності, що призвело до збільшення навантаження з розгляду справ в решти суддів, та, відповідно негативно вплинуло на тривалість розгляду справ.

Отже, в свою чергу, несвоєчасність кадрового забезпечення та призначення суддів може бути причиною незадовільної організації судового процесу.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва: Інформаційне агентство «Єдина служба правової допомоги»

Відомості про засновника (співзасновників): за посиланням

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 09/06-17 від 19.06.2017 року.

banner right karta