ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ВІЙСЬКОВЕ ПРАВО

 
Сьогодні в багатьох галузях життєдіяльності України відбуваються реформи. В часи гібридної війни з Росією реформа армії має бути однією з ключових. Інакше може виявитися так, що інші реформи вже просто не знадобляться. Звісно не дай Бог. 
 
 
Успішну армію нам ніхто не подарує. В багатьох українських головах ще свіжа пам'ять про привабливість і статусність Радянської армії. Якщо це було конкурентним в Радянській армії, чому це не може бути в українській армії. Мій батько в середині 1960-х років прослужив в прикордонних військах 3 роки, йому служба в армії запам’яталася тим, що багато його співслужбовців, з усього Радянського союзу,  в армії вперше побачили простирадло й зубну щітку. А прикметник «військовий», для нього до самої смерті був тотожністю високої якості, витривалості та довговічності. Старший брат служив в середині 1980х років, ми теж з ним розмовляли про армію. Для нього служба – це була можливість отримати додаткову професію і розвинути свій фізичний стан за 2 роки служби. Далі я не раз оцінював  силу, спритність і витривалість брата, здобуті ним в армії. Надто явні картини і зараз, як брат змагається в швидкості на короткі дистанції з конем, або в гурті однолітків показував силові та акробатичні трюки на перекладині, стільці та просто на полу. Це мене мотивувало і надихало йти на службу. Я теж служив строкову службу, але вже в кінці 1990х років. Щось подібне і однозначне про свою службу сказати я не можу. І от на живому прикладі трьох поколінь можна вже зробити висновок і щось корисне взяти для української армії з переліку тих, що не потребують додаткових коштів, але дають додаткову мотивацію. Боєць, навіть строкової служби, не має права думати, що його півтора роки служби в армії пройшли для нього даремно.
 
Коли ми вже пішли шляхом порівняння успішних армій, щоби самим стати успішними, тут гріх буде обминуть найбільший військовий потенціал в світі, і солдат та офіцерів, що його забезпечують, - армія США. На відміну від пострадянських армій, служити своїй Батьківщині американців не закликають, так як Збройні Сили з 70-х років працюють за умовами контракту, кожний хто підписав контракт стає власністю держави. Водночас отримує зарплатню, можливість кар’єрного зросту, повне побутове забезпечення на період контракту, разом з родиною, якщо одружений. Система фінансових бонусів і компенсацій, де додатково оплачується навіть чергування у вихідний день, дозволяє накопичити військовослужбовцю необхідну суму на своєму рахунку, сума на рахунку до 10 000$ передбачає 10% нарахування, що не підлягають оподаткуванню, але суттєво збільшують її. Загалом соціальний пакет Пентагону складає більше 140 пільг, від права на освіту і до права поховання на  державному військовому або на приватному цвинтарі. Все влаштовано так, щоб людина могла за рахунок армії задовольнити свої потреби. Але економіка України і США не співставні, щоб  задовольнити всі потреби контрактника. Безумовно, базовий соціальний захист має бути в українській армії обов’язково. Та секрет успішних армій вимірюється не тільки грошима. Серед успішних армій дуже багато подібного між собою, але багато й різного. Наприклад, у тій самій армії США є речі, які за гроші не купиш, дисципліна тримається на відповідальності сержанта. Якщо новобранці чубляться між собою, а сержант не втрутиться, це неприродно. Сержант зобов’язаний негайно припинити це міряння авторитетом і доповісти безпосередньому начальству. Якщо ж все-таки інцидент стався та солдат постраждав, то лікування й реабілітація будуть проводитися за рахунок сержанта. І в цьому випадку позиція сержанта вища ніж ефективність більшого окладу в новобранця. В армії оборони Ізраїлю якщо солдат потрапив в оточення і ситуація безвихідна, він повинен здатися в полон. Якщо в полоні йому загрожують тортурами або смертю, він негайно зобов’язаний видати всі військові таємниці, які йому доступні. Солдат зобов’язаний пам’ятати, що найдорожче – це його життя. Так прописано в їхньому бойовому статуті. Саме такі відмінності є результатом діалогу в силовому відомстві. А сам діалог є найбільшим секретом успішності успішних армій. 
 
Тепер що стосується української армії. Я з позиції автора не буду вас ні в чому переконувати, лише запропоную замислитися. Уявіть себе зараз з 20-річної давнини телефоном, коли прогрес і новітні технології вже забезпечують вихід нових моделей телефону щороку? Однак офіцер у нас після випуску з інституту може служити 20 років до пенсії і ніде не навчатися. Ви уявляєте себе досвідченим водієм, коли 5 років пересувались  автомобілем тільки в якості пасажира? Приблизно те ж саме відбувається, коли офіцер з інституту приходить командувати солдатами. Ви уявляєте мотивацію контрактника який приречений все життя пробути контрактником, без жодного ймовірного шансу стати офіцером? І врешті-решт чи потрібна нам строкова служба, чи нам потрібні учбові центри, лише для здобуття військової спеціальності, з наступною постановкою на облік до військового комісаріату? Все це - поле для діалогу. Щоб збудувати українську успішну армію. В ідеалі представники якої навіть після звільнення зі служби в соціумі зможуть виконувати корисні для нього функції. І про це потрібно думати заздалегідь. Армія має бути статусною, і люди мають хотіть самі в ній служити. В армії ще зберігся інститут фізичної культури, існує розгалужена система посад начальників фізичної підготовки, існують люди, які готові займатися професійно спортом, і навіть готові для цього прийти до армії. І навіть вже частково займаються за власною ініціативою.
 
Взагалі через спорт можна вирішити чотири проблемні напрями в самій армії та в країні загалом.
 
Перше, в часи гібридної війни через спорт  можна суттєво зміцнити військовий потенціал.
 
Друге, спорт - це додаткова мотивація молодих хлопців йти до армії, якщо вони бачитимуть спортивні результати і пов’язуватимуть їх зі службою.
 
Третє, спорт –може бути одним з факторів включення колишніх військовослужбовців у цивільне життя, якщо протягом служби вони отримають відповідні знання, навички та спортивний сертифікат на проведення спортивних занять.
 
Четверте, завдяки спортивним сертифікатам, колишні військовослужбовці могли б вже вирішувати проблеми нації зі здоров’ям по всій Україні. Тим самим знову замикаючи увагу цільової аудиторії на армію та службу в армії. 
 
 
Висновки:
 
Міністерству оборони, і владі загалом, потрібно лише звернути увагу на подібну ініціативу конкретних осіб. Окремі солдати, матроси, сержанти та офіцери цим вже займаються. Ті, що знизу, йдуть назустріч реформам, потрібно лише вміти слухати та хотіти почути. Інакше однобоко спущені реформи зверху можуть виявитися не релевантними очікуванням на місцях. Й очікувана всіма реформа може виявитися просто фейком. А оборона України не та галузь, де можна легковажити.   

Прикладспортивні проекти в Військово-Морських Силах (проект Ukrainian NAVY SPORT navysport.org

 
 
Інтерв'ю з старшиною першої статті Військово-Морських Сил України Ігорем Руляком, координатором проекту Ukrainian NAVY SPORT (navysport.org)
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва: Інформаційне агентство «Єдина служба правової допомоги»

Відомості про засновника (співзасновників): за посиланням

Автор: Юрій Пахоменко - спеціальний кореспондент

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 15/11-18 від 23.11.2018 року 

banner right karta