ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

Проблематика:

На гарячу лінію правової допомоги надійшла значна кількість звернень від громадських активістів, які займаються волонтерською діяльністю щодо проекту наказу Мінсоцполітики "Перелік документів, які подаються для визнання вантажів, коштів, послуг гуманітарною допомогою». Зокрема, вказується на відсутність громадського обговорення проекту акту та невідповідність положенням закону деяких норм проекту нормативного акту. 

Відпрацювання:

Спеціалістами «Єдиної служби правової допомоги» в спеціалізації Адміністративне право відпрацьовано отриману інформацію та за результатами відпрацювання встановлено:

На сайті Міністерства соціальної політики http://www.msp.gov.ua, в розділі «Гуманітарна допомога» 30.03.2017 року було опубліковано проект наказу Мінсоцполітики "Перелік документів, які подаються для визнання вантажів, коштів, послуг гуманітарною допомогою»

Проект даного нормативно-правового акту опубліковано для громадського обговорення на сайті Мінсоцполітики з порушенням вимог постанови КМУ від 3 листопада 2010 р. N 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», а саме: 

- Проект акту не оприлюднено у спеціально створеній рубриці “Консультації  з  громадськістю” офіційного веб-сайту органу виконавчої влади, що не відповідає вимогам абз.2 п. 5 Постанови;

- проект акту не оприлюднено на урядовому веб-сайті "Громадянське суспільство і влада", що не відповідає вимогам п. 17 Постанови;

- відсутнє інформаційне повідомлення про проведення електронних консультацій з громадськістю, в тому числі, електронна адреса, строк і форма подання пропозицій та зауважень; номер телефону, за яким надаються консультації з питання, що винесено на обговорення; прізвище, ім’я відповідальної особи органу виконавчої влади; строк і спосіб оприлюднення результатів обговорення, що не відповідає вимогам п. 17 Постанови.

Окрім того, проект нормативно-правового акту містить деякі норми, які суперечать нормам Закону України «Про гуманітарну допомогу», а саме: 

- в п. 1 Документи, які подаються для визнання гуманітарною допомогою вантажів зазначено «орієнтовний план розподілу гуманітарної допомоги». Використане в проекті нормативного акту слово «орієнтовний» дає лише загальне уявлення про що-небудь, приблизне. Натомість, згідно Закону гуманітарна допомога – це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, а набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та  юридичні  особи, які  її  потребують і яким вона безпосередньо надається. Отже, пропозиція донора має адресний характер стосовно конкретного набувача, який потребує допомоги, у зв’язку з чим план розподілу гуманітарної допомоги має містити чіткий, а не приблизний перелік.

  

Далі, в переліку зазначено, що для прийняття рішення залежно від складу вантажу, крім документів, зазначених у підпунктах 1 – 4 цього пункту, подаються: копія технічного паспорта транспортного засобу та підтвердження права власності донора на предмет дарування; - інформація уповноваженого органу про відсутність відомостей щодо викрадення або розшуку транспортного засобу.

В даному доповненні не визначено чи відноситься необхідність підтвердження права власності донора на предмет дарування тільки до автотранспорту чи розповсюджується на всі види вантажів. Закон не містить вимог для донора щодо подання правовстановлюючих документів отримувачу гуманітарної допомоги. Також слід зауважити, що процедури реєстрації транспортних засобів після переходу права власності на них від одного власника до іншого у деяких країнах різні, тим більше, що при зміні власника (даруванні) автотранспортний засіб знімається з відповідного реєстраційного обліку в країні реєстрації. Отже, подання до Мінсоцполітики, різних за змістом та формою, не уніфікованих документів, може спричинити появу дискреційних повноважень при прийнятті рішення органом владних повноважень. 

Щодо подання інформації уповноваженого органу про відсутність відомостей щодо викрадення або розшуку транспортного засобу слід зауважити, що згідно відповіді Департаменту Інтерполу та Європолу Нацполіції (відповідь за посиланням), яка надійшла на запит Єдиної служби правової допомоги, на теперішній час окремого порядку звернення до Департаменту Інтерполу та Європолу Нацполіції для отримання оплатних та безоплатних довідок щодо перевірки транспортних засобів законодавством не встановлено. Тим більше що Департамент Інтерполу та Європолу Нацполіції не є володільцем або розпорядником інформації що міститься у банках даних МОКП – Інтерпол. 

Окрім того, обов’язкова, автоматична перевірка автотранспорту здійснюється при ввезені автотранспорту на територію України в пунктах пропуску через державний кордон України у відповідності до Наказу МВС України від 14.06.2016 року № 505 «Про затвердження Порядку дій посадових осіб Державної прикордонної служби України та органів Національної поліції України в разі виявлення в пунктах пропуску через державний кордон України осіб, автомобільних транспортних засобів і паспортних документів, які перебувають у банках даних інформаційної системи Міжнародної організації кримінальної поліції – Інтерполу».

Отже, вимога Мінсоцполітики щодо подання документів процедура отримання яких відсутня, а також автоматичні дії уповноважених органів щодо перевірки автотранспорту нівелюють наявність такої вимоги в проекті нормативного акту, як подання інформації уповноваженого органу про відсутність відомостей щодо викрадення або розшуку транспортного засобу.   

Висновок:

- Громадське обговорення наказу Мінсоцполітики "Перелік документів, які подаються для визнання вантажів, коштів, послуг гуманітарною допомогою» у встановлений законодавством спосіб не відбулось.

- Проект нормативного акту потребує доопрацювання у відповідності до положень Закону України «Про гуманітарну допомогу». 

За інформацією Єдиної служби правової допомоги проект наказу направлено на погодження до Міністерства юстиції, у зв’язку з чим громадським активістам запропоновано направити відповідне звернення (проект звернення до Міністерства юстиції за посиланням) з пропозиціями вжити заходи у відповідності до п.1, 11-1, 13 постанови КМУ від 28 грудня 1992 р. № 731 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади».

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва: Інформаційне агентство «Єдина служба правової допомоги»

Відомості про засновника (співзасновників): за посиланням

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 08/04-17 від 28.04.2017 року.

banner right karta