ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

Передумови:

На гарячу лінію Єдиною служби правової допомоги надходять непоодинокі звернення щодо поширення відомостей про початок комплексних, міжвідомчих перевірок у жовтні 2018 року з питань занятості населення, у зв’язку з прийняттям Урядом відповідного розпорядження.

Відпрацювання:

Кабінетом Міністрів прийнято 5 вересня 2018 р. № 649-р розпорядження «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення».

Єдиною службою правової допомоги отримано документи на підставі яких було прийнято вищезазначене розпорядження КМУ (розміщено за посиланням).

За результатами опрацювання документів встановлено: 

Розробник розпорядження: Міністерство соціальної політики

У прес-релізі Уряду серед іншого зазначено: «Цей нормативний акт розроблено Міністерством соціальної політики за результатами наради з питань детінізації ринку праці під головуванням Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана»

Примітка: Зміст опублікованого прес – релізу відрізняється тексту прес-релізу доданого до проекту акту.

Розпорядження, зокрема передбачає:

Державній службі з питань праці, Державній фіскальній службі, Пенсійному фонду України, Національній поліції, іншим центральним органам виконавчої влади за участю органів місцевого самоврядування провести:

починаючи з 5 жовтня 2018 р. в установленому порядку комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення;

до 5 жовтня 2018 р. інформаційно-роз’яснювальну кампанію про заплановані заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин.

У своїх зауваженнях до проекту розпорядження Міністерство юстиції наголосило про необхідність уточнення застосованих у проекті нормативного акту слів «комплексні заходи» та «інформаційно-роз’яснювальну кампанію» з метою однозначності застосування. Зауваження Мінюсту розробником не враховано.

Також Мінюстом зауважено, що порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року  № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”».

Міністерством соціальної політики, у протоколі узгоджень позицій (розміщено за посиланням) на отримані від Мінюсту зауваження зазначено: «Слова «комплексні заходи» не містять вказівки здійснювати заходи контролю, проведення регулюється положеннями закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Відповідно до вимог зазначеного закону підставою для проведення щодо суб’єкта господарювання комплексного планового заходу державного нагляду (контролю) є внесення його до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю). З огляду на вищевикладене розпорядження не встановлює жодних вимог щодо здійснення комплексних заходів контролю».

В свою чергу, засобами масової інформації подано інформацію як запровадження Урядом заходів контролю. Зокрема: 

УКРІНФОРМ www.ukrinform.ua - «Кабмін ухвалив план боротьби з тіньовою зайнятістю»

УКРАЇНСЬКА ПРАВДА «Уряд посилить боротьбу з неофіційним працевлаштуванням»

Деякі джерела сприймають зазначену інформацію як початок комплексних перевірок:

МЕДОК.ЮА «Роботодавців перевірятимуть з 5 жовтня. З 5 жовтня роботодавцям слід чекати на комплексні перевірки з праці…»

Висновок:

За висновками спеціалістів «Єдиної служби правової допомоги» інформацію щодо прийнятого Урядом розпорядження поширено без повідомлення, що розпорядження не встановлює жодних вимог щодо здійснення комплексних заходів контролюЗазначене спричиняє невірне тлумачення засобами масової інформації суті прийнятого акту Кабінетом Міністрів та відповідно поширення відомостей, які не відповідають дійсності.

Окрім того, спеціалістами наголошено, що постанову Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року  № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”» було прийнято з порушенням вимог закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме Державною регуляторною службою України було прийнято рішення про відмову в погодженні проекту регуляторного акта.

З даного приводу деякими організаціями було ініційовано судовий позов про скасування постанови як незаконної (Справа 826/8917/17, Головуючий суддя Келеберда В.І.).

Пропозиції:

Враховуючи вищевикладене, Єдиною службою правової допомоги прийнято рішення направити пропозиції Кабінету Міністрів України про необхідність публікувати документи, що передують прийняттю рішення після прийняття нормативних актів . 

Засобам масової інформації звертати увагу на документи, що передують прийняттю рішення органами владних повноважень, з метою об'єктивного подання інформації про застосування правових норм, особливо тих, які регулюють функціїї контролю в державі.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва: Інформаційне агентство «Єдина служба правової допомоги»

Відомості про засновника (співзасновників): за посиланням

Автор: Осмоловський Д.Ю.

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 14/09-18 від 26.09.2018 року 

banner right karta