ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ПРАВА ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ. КРЕДИТИ

На гарячу лінію Єдиної служби правової допомоги (далі - Служба) надходять звернення від військовослужбовців щодо фактів безпідставного нарахування процентів, штрафів та пені банківськими та фінансовими установами за користування кредитними коштами всупереч пільг гарантованих державою, що передбачені п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі-закон).За інформацією військовослужбовців, представниками деяких банківських та фінансових установ взагалі не береться до уваги інформація та документи щодо належності позичальників до категорії військовослужбовців визначених п. 15 ст. 14 закону.   

За висновками спеціалістів Служби соціальний захист військовослужбовців гарантований Конституцією України і ніхто не вправі обмежувати їх права і свободи. Військовослужбовці з початку і до закінчення особливого періоду, а резервісти та військовозобов’язані з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду навіть після звільнення зі служби зберігають за собою право пільги щодо сплати штрафних санкцій, пені або процентів за користування кредитом. 

Законом “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації” було доповнено статтю 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (підпункт 3 пункту 4 розділу І проекту) новим пунктом 15 саме з метою підсилення боєздатності військовослужбовців через забезпечення мотивуючого фактору захисту фінансових інтересів зі сторони Держави. 

З даного приводу інформагентством в січні та квітні 2019 року було випущено інформаційні матеріали, які опубліковано на інформаційному ресурсі Служби 3222.UA:

У випадках протиправного нарахування зі сторони банків та фінансових установ процентів, штрафів та пені військовослужбовцям пропонується направляти відповідні звернення, розроблені спеціалістами Служби, із додаванням необхідних документів, що підтверджують їх статус. 

заяву-повідомлення про звільнення від нарахування та порушення норм закону ДО ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ (скачати за посиланням).

- заяву-повідомлення про звільнення від нарахування та порушення норм закону ДО БАНКІВСЬКИХ УСТАНОВ (скачати за посиланням).

За результатами опрацювання звернень спеціалісти Служби констатують, що зі сторони банків та фінансових установ , також розповсюдженою практикою є передача персональних даних військовослужбовців іншим фізичним та юридичним особам, які займаються стягненням кредитної заборгованості . При цьому зазначені особи здійснюють використання та обробку персональних даних військовослужбовців, в тому числі, членів їх сімей без відповідного, належного захисту інформації.

 

Згідно відповіді управління правового забезпечення ГШ ЗС України дані військовослужбовців ЗСУ є конфіденційною інформацію, а відомості, які за сукупністю своїх показників розкривають організаційно-штатну структуру підрозділів, їх укомплектованість є службовою інформацією тобто інформацією з обмеженим доступом.

Відповідь ГШ ЗСУ щодо даних військовослужбовців 222

Відповідь ГШ ЗСУ щодо даних військовослужбовців 2222

За висновками спеціалістів Служби: оскільки військовослужбовцями при застосуванні пільг надається інформація про належність до конкретних підрозділів ЗСУ деякі відомості щодо військовослужбовців повинні оброблятися в системі із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю, що на сьогоднішній день здебільшого не реалізовано фінансовими установами, тим більше компаніями, які здійснюють заходи щодо стягнення коштів (колекторські установи).

Наприклад відповідь щодо деяких компаній:

Відповідь ДСЗЗІ 1

 

Щодо банківських установ, здебільшого вживаються заходи добровільного припинення нарахування та здійснення перерахунку, окрім АТ КБ «ПриватБанк».

За інформацією військовослужбовців, представниками АТ КБ «ПриватБанк» починаючи з 2015 року було припинено кредитування військовослужбовців, в тому числі, через кредитні ліміти на карткових рахунках.

Відновлення кредитування відбувалось тільки після підписання письмової заяви військовослужбовця з проханням не застосовувати положення п. 15 ст. 14 Закону.

Зі слів військовослужбовців зазначені вимоги мотивувались співробітниками банку невигідністю співпраці банку з категорією осіб, яких звільнено від нарахування процентів за користування кредитом. При цьому військовослужбовцям, в супереч гарантованих державою пільг, нараховувались проценти, штрафи, пеня за користування кредитними коштами. В деяких випадках протиправне стягнення нарахованих сум відбувалось у судовому порядку, або через виконавчі написи нотаріусів, з подальшим зверненням до виконавчої служби чи приватних виконавців.

Про значні суми заборгованості військовослужбовці дізнавались перебуваючи на виконанні своїх службових обов’язків в зоні проведення АТО (ООС) після того, як виконавчі органи вживали заходи арешту карткових рахунків, в тому числі, тих на які нараховується грошове забезпечення.Зазначена практика відмови у кредитуванні та протиправному нарахуванні процентів, штрафів та пені продовжилась також після того як АТ КБ «ПриватБанк» став державною власністю.

У зв’язку з чим, Службою було направлено інформаційні повідомлення до Національного банку України та АТ КБ «ПриватБанк» з проханням вжити відповідні заходи згідно компетенції та чинного законодавства, з метою недопущення порушення прав військовослужбовців гарантованих державою. Також, у зазначених зверненнях було витребувано інформацію про кількість таких заяв фактично примусово отриманих АТ КБ «ПриватБанк» від військовослужбовців з метою визначення масштабів протиправного застосування таких умов кредитування.

Національний банк України листом від 11.02.2019 року повідомив, що з метою безвиїзного банківського нагляду, Нацбанком була отримана інформація від АТ КБ «ПриватБанк», яка потребує додаткового опрацювання департаментами, оскільки зазначена інформація становить банківську таємницю відомості інформагентству не надано. Також повідомлено, що отримана інформація буде взята до уваги під час здійснення банківського нагляду.   

АТ КБ «ПриватБанк» інформацію не надано з посиланням на банківську таємницю. Окремо зауважимо, що двічі відповідь банком направлялась на помилкові адреси, і отримано інформагентством на електронну пошту лише після третього нагадування.

Спеціалістами Служби, які надають безоплатну вторинну правову допомогу військовослужбовцям, супроводжуються судові процеси щодо визнання дій банку протиправними та зобов’язанні вчинити перерахунок заборгованості з урахуванням гарантованих пільг, але у зв’язку з негативною кадровою ситуацією, яка склалась у судах м. Києва, розгляд справ відбувається з грубим порушення процесуальних строків, при цьому АТ КБ «ПриватБанк» не припиняється стягнення у примусовому порядку з карткових рахунків військовослужбовців. 

Службою направлено 28 лютого 2019 року інформаційне повідомлення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг), про факти порушення прав військовослужбовців, з проханням вжити відповідні заходи реагування та в межах компетенції забезпечити інформування учасників ринку фінансових послуг про неприпустимість порушення вимог Конституції та законів України. 

На підставі звернення Служби Нацкомфінпослуг підготовлено та опубліковано 01.04.2019 року на офіційному сайті «Інформаційне повідомлення для фінансових установ, які здійснюють діяльність з надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту» у якому зокрема наголошено: стосовно випадків неврахування фінансовими установами інформації/документів, наданих клієнтом (споживачем) щодо його належності до зазначеної вище категорії військовослужбовців, резервістів та військовозобов’язаних під час укладання або дії кредитного договору, Нацкомфінпослуг звертає увагу фінансових установ на те, що відповідно до статті 21 Закону, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і підпорядкування, винні в порушенні Закону, несуть відповідальність згідно із законом.

Заходи

З огляду на вищезазначене реагування регулятора у сфері надання фінансових послуг Службою направлено відповідне звернення до Національного банку України з аналогічною пропозицією опублікувати для банківських установ повідомлення про неприпустимість  порушення прав військовослужбовців гарантованих державою. 

Висновок:

На думку спеціалістів Служби,  забезпечення відповідного пільгового кредитування для військовослужбовців зі сторони державних банківських установ, наявність оптимальних кредитних програм та банківських продуктів, і відповідно контроль за їх реалізацією, може одночасно вирішити питання захисту персональних даних військовослужбовців, оскільки такі дані будуть оброблятись в інформаційних системах з гарантованою державою захищеністю. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва, відомості про засновника (співзасновників): 

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 03/04-19 від 11.04.2019 року

banner right karta