ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

ПРАВА ГРОМАДЯН. ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНІ ОСОБИ

На гарячу лінію Єдиної служби правової допомоги (далі Служба) надходять непоодинокі звернення громадян України щодо протиправного притягнення до адміністративної відповідальності за порушення порядку переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях та переміщення товарів з таких територій. Зазначена тема вже неодноразово піднімалась в інформаційних матеріалах Служби.

За висновками спеціалістів Єдиної служби правової допомоги:

  • Притягнення до адміністративної відповідальності громадян України за порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції (АТО), тобто, за статтею 204-3 КУпАП, після її офіційного припинення (30.04.2018 року) є протиправним.
  • Чинна редакція КУпАП не містить повноважень для органів податкової міліції, яка діє у складі ДФС України, складати протоколи за статтею 204-3 КУпАП. 
  • Грошові кошти не являються предметом правопорушення за статтею 204-3 КУпАП, оскільки вони не являються товаром. 
    Спеціалістами Служби з липня 2018 року проводиться відпрацювання матеріалів щодо протиправності притягнення громадян до відповідальності за статтею за статтею 204-3 КУпАП, після офіційного припинення АТО.

Згідно відповіді ДФС України з часу завершення антитерористичної операції (30.04.2018 року) по 29.10.2019 року у відношенні громадян України складено 1113 протоколів за Порушення порядку переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції (стаття 204-3 КУпАП). Детально: 


Службою витребовано інформацію від ДФС України щодо кількості складених протоколів працівниками ДФС за статтею 204-3 КУпАП з моменту набрання чинності постанови КМУ від 17 липня 2019 р. № 815, яка визначає новий Порядок переміщення товарів через лінію розмежування, відповідно до частини третьої статті 12 Закону України “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях”:

ГУ ДФС Донецьк 1

Рисунок 1255

Загалом у період з 28.11.2019 року по 11.03.2021 року у відношенні громадян працівниками ДФС складено 445 протоколів. Вилучено товарів на суму 7,2 млн. грн., вилучено грошових коштів на суму 41,1 млн.грн. (включає в себе кошти у різних валютах). 


З метою припинення порушення прав громадян Службою було направлено 2020 році інформування до органів державної влади:

Президенту України з метою організації та забезпечення контролю зі сторони органів виконавчої влади щодо захисту основоположних політичних і громадянських прав і свобод людини.

За результатами розгляду інформування відповідні матеріали було направлено з Офісу Президента України до Офісу генерального прокурора для розгляду згідно з компетенцією. З Офісу генерального прокурора матеріали надіслано до прокуратури м. Києва. З прокуратури м. Києва матеріали направлено до Територіального управління Державного бюро розслідувань у м. Києві (ТУ ДБР). ТУ ДБР повідомлено Службу про вісдутність підстав для прийняття рішення згідно статті 214 КПК України. 

За висновками спеціалістів Служби Офісом Президента України помилково визначено компетенцію розгляду інформування за Офісом генерального прокурора. Відповідно гарантом Конституції не було вжито заходів щодо припинення порушення прав громадян. 


До Верховної Ради України - з метою вжиття заходів парламентського контролю щодо захисту основоположних політичних і громадянських прав і свобод людини:

Голові Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики (інформування від 31.08.2020 року) 

Голові та членам Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин (інформування від 31.08.2020 року)

Відповіді з зазначених комітетів ВР України про результи розгляду інфомувань не надходило навіть після нагадувань від 20.10.2020 року. За висновками спеціалістів Служби комітетами ВР України не було вжито заходів щодо припинення порушення прав громадян. 


До Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з пропозицією внести відповідні пропозиції до Міністерства фінансів України та Державної фіскальної служби України (ДФС) щодо реагування на факти порушень. За результатами розгляду інформування відповідні матеріали було направлено до Мінфіну та ДФС для реагування. 


 До Міністерства фінансів України - з метою забезпечення контролю зі сторони Міністерства фінансів України за діяльністю ДФС України щодо захисту основоположних політичних і громадянських прав і свобод людини. За результатами розгляду інформування відповідні матеріали було направлено до ДФС України.


до Державної фіскальної служби України - з вимогою повідомити на яких підставах здійснюється скаладання протоколів за статтею 204-3 КУпАП. Державною фіскальною службою України надано відповідь з посиланням на правові норми, що не стосувались питань піднятих у запиті, оминувши надання інформації щодо правомірності дій працівників податкової міліції. 

У лютому 2021 року до ДФС України Службою направлено чергове повідомлення для термінового реагування та вжиття заходів контролю захисту основоположних політичних і громадянських прав і свобод людини. Про результати розгляду зазначеного інформування ДФС України відповідь не надано. 


Громадянам України, щодо яких складено протоколи за порушення статті 204-3 КУпАП пропонується використовувати зразок пояснення до суду щодо протиправності складення протоколу та закриття справи про адміністративне правопорушення (можна скачати за посиланням).

До пояснення треба додавати відповідь СБУ щодо припинення антитерористичної операції (за посиланням).


З метою припинення порушення прав громадян інформаційним агентством "Єдина служба правової допомоги" прийнято рішення поінформувати засоби масової інформації та громадські організації про факти бездіяльності органів державної влади з метою публічного висвітлення зазначеного проблемного питання.


Попередні матеріали по даній темі:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Використання будь-яких матеріалів (повне або часткове), розміщених на сайті 3222.UA, дозволяється за умови обов’язкового посилання на джерело наступного змісту: "за матеріалами інформаційного агентства "Єдина служба правової допомоги", сайт 3222.UA". 

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або відправляйте звернення на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Автор матеріалу: Осмоловський Денис Юлійович

Назва, відомості про засновника (співзасновників): за посиланням 

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 01/03-21/А від 30.03.2021 року  

banner right karta