ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО У СФЕРІ ПРАВА
ЄДИНА СЛУЖБА ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ
0800-21-3222

РЕЗУЛЬТАТИ

відпрацювання проблемних питань визнання вантажів гуманітарною допомогою

Спеціалістами, учасниками Єдиної служби правової допомоги, за результатами проведеного аналізу було складено Аналітичну довідку проблемних питань визнання вантажів гуманітрною допомогою, в якій було передбачено відповідні заходи і пропозиції. 

За результатами вжитих заходів встановлено наступне:

Заходи  Результати  
1.
З метою термінового нівелювання порушенням вимог закону органами виконавчої влади та забезпечення правового процесу отримання гуманітарної допомоги, Єдиною службою правової допомоги листом №1710/2016-МСП від «17» жовтня 2016 року письмово запропоновано Міністерству соціальної політики:

1. Забезпечити приведення підзаконних актів, оформлених постановами Уряду № 39 від 30 січня 2013 р. та № 241 від 25 березня 2013 р., у відповідність до Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року.

2. Забезпечити нормативне затвердження чіткого переліку документів необхідних для визнання вантажів гуманітарною допомогою у відповідності до Закону.

3. Розробити та нормативно затвердити порядок подання звітності отримувачами та набувачами гуманітарної допомоги у відповідності до Закону.

4. Внести відповідні пропозиції щодо приведення у відповідність до чинного законодавства норми Митного кодексу України.

Міністерством соціальної політики не надано відповідь про вжититя заходів

Відповідальним підрозділом Міністерства є Відділ гуманітарної допомоги. (Склад і положення про відділ за посиланням)

З метою приведення у відповідність до Закону нормативних актів, внесено лише:

зміни до Постанови КМУ № 241 щодо перебування у складі робочої групи Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики.

Також Мінсоцполітики було розроблено проект Наказу "Про затвердження Переліку документів, які подаються для визнання вантажів, коштів, послуг гуманітарною допомогою", який не було погоджено Міністерстві юстиції, і тому в даний час проект анульовано. 

2. Про вищезазначені факти листом №1710/2016-МЮ від «17» жовтня 2016 року поінформовано Міністерство юстиції України з пропозиціями вжити заходи у відповідності до компетенції Міністерства.

Відповідь Міністерства юстиції (за посиланням)

згідно якої Міністерством не встановлено порушень з боку Мінсоцполітики 

3.

З метою термінового вжиття заходів та забезпечення правового процесу отримання гуманітарної допомоги, Єдиною службою правової допомоги листом № 1711/16 від «17» листопада 2016  поінформовано Державну фіскальну службу України з пропозиціями вжити заходи у відповідності до компетенції, а також: 

- Розробити та нормативно затвердити порядок подання звітності отримувачами та набувачами гуманітарної допомоги у відповідності до Закону; 

- Внести відповідні пропозиції щодо приведення у відповідність до чинного законодавства норми Митного кодексу України. 

Відповідь Державної фіскальної служб (за посиланням) 

Згідно якої запропоновано створити Робочу групу з питань нормативного врегулювання гуманітарної допомоги.

4. Направлено відповідне звернення до Національного антикорупційного бюро, оскільки, у відповідності до п. 11) статті 17 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» до прав Національного антикорупційного бюро України, зокрема, відноситься право надсилати державним органам, органам місцевого самоврядування обов’язкові до розгляду пропозиції та рекомендації щодо усунення причин і умов, які сприяють вчиненню кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного бюро, а також отримувати від цих органів протягом 30 днів інформацію про розгляд таких пропозицій та рекомендацій. Відповідь Національного антикорупційного бюр (за посиланням)
5.

Направлено зверення до Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю та Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної Ради України, з повідомленням: 

1. Про можливі факти порушення закону органами виконавчої влади при реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу»;

2. Про невідповідність актам вищої юридичної сили нормативних документів, розробником якого є орган виконавчої влади - Міністерство соціальної політики;

а також з пропозиціями:

  • ініціювати проведення контрольного слухання у комітетах Верховної Ради на тему: «Проблемні питання виконання органами виконавчої влади Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року».

На проведення слухань запросити відповідні заінтересовані сторони, тих, хто має стосунок до розв’язання вказаних питань, чиї позиції варто брати до уваги при аналізі ситуації, хто може вплинути на процеси ухвалення та впровадження рішень, в тому числі, в особі громадських організацій, які безпосередньо здійснюють отримання гуманітарних вантажів для потреб АТО та внутрішньо переміщених осіб, органів державної влади, законодавчого органу, науковців.

1. Комітетом з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення не надано відповіді на звернення.

2. Відповідь Комітету (за посиланням) у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю. 

Контрольні слухання у комітеті за зверненням Єдиної служби правової допомоги не проведено.

6.

Повідомлено ініціаторів звернення - громадських активістів, які займаються волонтерською діяльністю для потреб Антитерористичної операції та внутрішньо переміщених осіб, про незаконність вимог надання документів не передбачених законодавством представниками робочої групи з питань гуманітарної допомоги Міністерства соціальної політики України.

Запропоновано звернутись до відповідних, зазначених вище, Комітетів Верховної ради України щодо проведення слухання контрольного характеру.

Також запропоновано ініціювати проведення громадської експертизи діяльності Мінсоцполітики, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 р. N 976 «Про затвердження Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади».  

Поіфнормовано, про можливість судового оскарження протиправних дійпредставників органу владних повноважень в порядку адміністративного судочинства.

Контрольні слухання у комітеті за зверненням громадських активістів не проведено.

Щодо проведення громадської експертизи за зверненням громадських активістів Мінсоцполітики відмовлено (відповідь за посиланням).

У зв'язку з повторною безпідставною відмовою отримувачу гуманітарної допомоги, спеціалістами Служби підготовлено та подано позов до адміністративного суду. Відкрито провадження у справі (за посиланням).

Висновок:

1. Органом виконавчої влади -  Міністерством соціальної політики не вжито заходи щодо приведення нормативних документів у відповідність до юридичного акту вищої сили Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року, що спричиняє порушення прав отримувачів гуманітарної допомоги, які здійснюють забезпечення гуманітарним автотранспортом сил задіяних у проведенні Антитерористичної операції та необхідністю відновлення такого порушеного права у судовому порядку.

2. Органом законодавчої влади - Комітетом у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю та Комітетом з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної Ради України не вжито заходи щодо здійснення функції парламентського контролю, щодо порушення вимог Закону України «Про гуманітарну допомогу» від 22 жовтня 1999 року органом виконавчої влади -  Міністерством соціальної політики.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Якщо Вам необхідно отримати правову консультацію з питань, які висвітлені у даному матеріалі - телефонуйте на номери нашої гарячої лінії або на електронну адресу:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її...

Вихідні дані продукції інформаційного агентства:

Назва: Інформаційне агентство «Єдина служба правової допомоги»

Відомості про засновника (співзасновників): за посиланням

ПІБ відповідального за випуск: Осмоловський Д.Ю.

порядковий номер випуску і дата його виходу: 01/01-17 від 20.01.2017 року.

banner right karta